Wpis z mikrobloga

#jezykpolski #jezyki #etymologia
Słowo Bezpieczeństwo.

Czy ono pochodzi od "piecza"?
Piecza czyli:

ochrona kogoś lub czegoś, wstawiennictwo, troskliwość, dbanie, dbałość o kogoś albo o coś

Z tego wynika że bezpieczeństwo to stan:
bez ochrony kogoś lub czegoś, bez wstawiennictwa, bez troskliwości, bez dbania, bez dbałości o kogoś lub o coś

Czyli niebezpieczeństwo to zabezpieczenie przed brakiem ochrony, wstawiennictwa itd. bo "nie" neguje "bez".

Czy to ten przypadek w którym odwraca się znaczenia słów poprzez przyjęcie odwrotnej formy przez społeczeństwo? Tak jak np. z dawaniem i braniem pracy.
  • 18
  • Odpowiedz
@look997: coś się, coś się odwróciło.
btw znasz mianownik od słowa "dżdżu"? np w zdaniu "nie wziął parasola mimo dżdżu". znasz mianownik? bez podglądania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@sorhu: No nie wiem.
Jak jest "bez pieczy" to jest bez ochrony itd.
Jak jest "bez pieczny" to znaczy że jej nie potrzebuje?

Możesz podać inny przykład gdzie
bez drogi -
  • Odpowiedz
@sorhu: No tak, tylko się doszukiwałem czegoś co miałoby zmieniać znaczenie - w samym słowie szukałem czegoś co zmienia znaczenie np. te "n" ale jak widać nie znalazłem. :)) I się potwierdziło niejako że większa szansa że to takie społeczna zmiana znaczenia.
  • Odpowiedz
@sorhu:
Wyobrażam sobie:
Ministerstwo Pieczeństwa Narodowego.

Bo "Obrony" w "Ministerstwo Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej" też jest w zasadzie niepotrzebne.

Ale "Jesteśmy pieczni".
  • Odpowiedz
@look997: Czy znaczenie zostało odwrócone czy nie, to dobrze się stało, bo gdyby słowo pieczny oznaczało to co obecnie słowo bezpieczny, to wytwarzało by się skojarzenie między byciem piecznym, a byciem pod opieką. Lepsze IMHO jest skojarzenie bycia bezpiecznym (w ob.zn.) z niepotrzebowaniem opieki. Jest to też logiczne, bo bardziej bezpieczny jest osobnik, który nie potrzebuje ochrony, niż ten, który ją potrzebuje i ją ma.
Z punktu widzenia przydatności skojarzeń
  • Odpowiedz
@look997: To jest całkiem zrozumiałe. Nieco zawile się porobiło, gdy dodano nie- i powstało niebezpieczny. Bezpieczny czyli 'nie wymagający opieki', które przeszło na 'któremu nic nie zagraża'. Dawniej przezpieczny, np. w przekładzie Ave maris stella:

Daj nam żywot czysty

I chodnik przezpieczny


Lepsze zdaje mi się "Ministerstwo Pieczy Narodowej".
  • Odpowiedz
@TX1683: Trudno mi jest ocenić na ile to jest prawda bo dzisiaj w Polsce stosuje się najróżniejsze slogany z użyciem słowa "bezpieczeństwo" które mają zagonić ludzi do głosowania na tych którzy mają bezpieczeństwo zapewnić. Bezpieczeństwo jest silnie kojarzone właśnie z tym że władza siłowa ma zapewnić wszelkie zabezpieczenia, w tym żeby było gdzie mieszkać, żeby było co jeść, żeby było gdzie pracować a o dziwo w najmniejszym stopniu żeby bronić
  • Odpowiedz
@microbid: Chciałem Pieczy Narodowej ale to mi się skojarzyło jako akurat zajmujący się typy którzy zapewniają pieczę a nie bezpieczeństwem samym w sobie. Może źle mi się kojarzy.
  • Odpowiedz