Wpis z mikrobloga

W tagu #genealogia pojawia się coraz więcej pytań. 10 podstawowych kroków, jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne:

1. Zapisz wszystko, co wiesz


2. Rozrysuj drzewo genealogiczne


3. Przeszukaj dokumenty, do których masz dostęp


4. Przepytaj najbliższych krewnych


5. Idź na cmentarz


6. Sprawdź internetowe bazy genealogiczne



7. Jaki program wybrać do tworzenia drzewa genealogicznego?


8. Pierwsza wizyta w parafii, pierwszy kontakt z USC



9. Jakie dokumenty znajdziesz w Archiwum Państwowym?



10. Wybierz się w podróż śladami przodków!


Jeśli macie jakieś konkretne pytania, choćby, gdzie szukać konkretnych metryk, piszcie. Postaram się pomóc :-)

#poradnik #historia #archiwum #poszukiwania
  • 20
@lukaszlukaszkk: Jeśli jest zainteresowanie, to mogę od czasu do czasu wrzucić tego typu poradnik. Np. podstawy tłumaczenia metryk z łaciny (z rosyjskiego i niemieckiego też, ale to już nie przygotowany przeze mnie osobiście), gdzie znajdują się metryki z danego regionu w Polsce, za granicą, jak ułatwić sobie poszukiwania, metryki w Internecie, dokumenty pozametrykalne etc. To już też od Was zależy, co by Was szczególnie interesowało.

Także, kto chce być wołany do
@alan-jakman Super! Sama korzystam z myheritage i w bardziej wolnym czasie zamierzam się lepiej zająć swoim drzewem genealogicznym. Robiłam krótkie poszukiwania na genetece i miałam nawet jeden trop. Muszę go sprawdzić :) dziękuję za przydatne informacje
@Limonkova: MyHeritage stosunkowo dobre narzędzie na początek. Można znaleźć krewnych poprzez dopasowania. Potem robią się schody, gdy trzeba płacić za dodanie kolejnych osób. Dlatego też korzystam już z programów offline. A konto na MH mam, przydaje się w poszukiwaniach genealogicznych nie tylko swojej rodziny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@alan-jakman Mi niewiele dopasowało niestety. Nie jestem w stanie pójść bardziej w głąb po mojej linii rodziny :( a jestem ciekawa, bo prawdopodobnie ta ze strony ojca mojej mamy jest z dzisiejszej Litwy. To by była dopiero ciekawa podróż :)
Potem robią się schody, gdy trzeba płacić za dodanie kolejnych osób.


@alan-jakman: Chyba że miało się wcześniej konto na moikrewni.pl i zostało ono przeniesione, wtedy nie ma limitu (a przynajmniej takiego nie zauważyłem).