Wpis z mikrobloga

@xgalx: Bo ja coś próbowałem, ale to było zaledwie 50km od Warszawy i coś niebardzo wychodziło. I właśnie nie wiem czy to kwestia kiepskiego miejsca, złej pory/warunków/czegos tam, czy ograniczenia sprzętu
@Yam1337: Klatka pełna czy APS-C nie ma tutaj żadnego znaczenia. Obiektyw f/3.5 jak najbardziej wystarczy. Dochodzi jeszcze kwestia wyższego ISO, nie wiem na ile możesz sobie pozwolić, ale 1600 to takie minimum, na 3,5 to nawet radziłbym 3200 lub jeszcze wyżej.
Oczywiście miejsce ma spore znaczenie, najlepiej wybrać coś z dala od zanieczyszczenia światłem miejskim, polecam Light Pollution map
@giebeka: Korzystałem z tej mapy właśnie. Co do ISO to 3200 jak dla mnie jest ok, ale przy 6400 o ile niebo jest ok, to teren wygląda już jak rzygi ( ͡° ʖ̯ ͡°) Tylko, że u mnie ledwo co było widać, a tutaj bardzo dobrze widać te drogę mleczną. Może to kwestia postprodukcji, jakiś kontrast lokalny? Korzystam jedynie z Adobe LR
Klatka pełna czy APS-C nie ma tutaj żadnego znaczenia.


@giebeka: Ma bardzo duże znaczenie :)
Matryca pełnoklatkowa ma około 2,3 raza większą powierzchnię, niż APS-C, przez co zbiera więcej fotonów i obraz jest proporcjonalnie mniej zaszumiony.

Większe ISO nie zwiększa liczby szczegółów na zdjęciu. Wręcz przeciwnie - ogranicza maksymalną ilość informacji z powodu zmniejszonego zakresu dynamiki tonalnej. Nocne niebo najlepiej fotografować na niskim ISO, a potem w razie potrzeby podbić sygnał
@Yam1337: Tak, ja też korzystam głównie z LR. Drogę Mleczną widać było bez problemu gołym okiem, więc to na pewno pomogło. Nie wiem jak jest u ciebie :)
Co do 'rzygów' na zdjęciu to możesz zastosować metodę stackingu (robisz kilka takich samych zdjęć i nakładasz je na siebie, ale do tego trzeba Photoshopa) przez co są dość ładnie odszumiane.
@namrab ale jeszcze lepiej wsadzic obiektyw 1.4 lub 1.2 wtedy zrekompensuje APS-C. Pomijam kwestię że dobre światło szkła jest w cenie pełnej klatki body ;)

Btw kiedyś udało mi się zrobić "całkiem dobre" zdjęcie uzywajac LG G4 przy manualnych ustawieniach(ʘʘ)
@giebeka: Fajne zdjęcie, też chce takie. Jak będzie ładna pogoda to się gdzieś wybiorę, dzięki za linka do mapy ;) Mam 0,95 a jeszcze dobrej fotki na nim nie zrobiłem ( ͡° ʖ̯ ͡°)