Wpis z mikrobloga

Mirki z tagu #elektronika #elektroda mam dwa problemy. Mam stary automat arcade, padł mi zasilacz. Potrzebne mi są tam napięcia 5V i 12V oba symetryczne. Podmieniłem na zasilacz komputerowy i tak część płyt PCB i wszystkie matki działają. Jednak nie działają mi gry od Midway (Mortal Kombat 2 i MK3U, patrz jaki żal jak foka płacze). Na internecie wyczytałem ,że te płyty są strasznie wrażliwe na parametry napięcia (wiadomo zasilacz nie daje idealnie 5V). Polecicie jakieś tanie rozwiązanie jak z tego wybrnąć?

Drugi problem to kineskop, po czasie jak się nagrzeje obraz zaczyna falować i się krzywić miejscami. Czy zbudowanie cewki do rozmagnesowania TV z lutownicy transformatorowej coś da? Wiem ,że namagnesowanie objawia się zmianą kolorów ale czy na falowanie i łamanie się obrazu coś to da? Wiecie gdzie jest może przyczyna? Kineskop jest bardzo dobrej jakości i świetnie oddaje piksele w starych grach, nie chciałbym się go pozbywać.

Pomóżcie bo mam chorobowe a chciałbym pograć w klasyki z lat 90 na automacie a nie tylko ten Wiedźmin 3.
  • 11
@vvkurvv_ostry: 4,8-4,9V na necie znalazłem ,że już przy 4,9V są problemy i lepiej mieć w górnej granicy niż dolnej. Druga linia 12,3V.

@dlugi_: Pewnie ,że tak płyty PCB z grami mają malutki pobór. CPS biorą trochę więcej i mają jeszcze wiatrak do chłodzenia a ta płyta działa bardzo ładnie. A jest to najmocniejsza gra jaką obecnie mam.
@Ukukuki: na kineskopach się nie znam ale, jako że problemy są po zagrzaniu, szukał bym raczej przy zasilaniu odchylania pionowego czy tam poziomego. Zimne luty poprawił. Elektrolity wymienił. Może pomoże...
@Ukukuki: jeśli zasilacz to jakiś codegen albo podobnej klasy do go wywal i się ciesz że ci czegoś nie zjarał.
Ta sławna czarna lista zasilaczy z elektrody z której tak bardzo się zabijają na wypoku niestety ale w wielu przypadkach jest prawdziwa.
@dlugi_: Pewnie masz racje bo to dosyć badziewny zasilacz. To nic wracam do oryginalnego automatowego który ładnie trzyma linię 5,01V i ma regulację tej linii a 12V zasilę osobnym zasilaczem. Ta linia służy tylko do dźwięku. Nie wiem tylko dlaczego na tym oryginalnym zasilaczu linia 12V daje 4,38V. Kiedyś ładnie działała.
@dlugi_: Ostatnie pytanie do Ciebie mam, ten zasilacz który sieje to Codegen. Mam kilka innych zasilaczy niektóre lepszych marek ale nie mają -5V.

Mam starutki komputer z 1991 roku, jest tam zasilacz z tego co widzę nieopisany żadną firmą jednak ma wszystkie potrzebne napięcia. Próbować z tym zasilaczem?