Wpis z mikrobloga

Hej,
Z góry uprzedzam, że nie znam się zbyt dobrze na elektronice, ale przyszło mi zbudować sterownik taśmy LED (ściemnianie przez PWM). Generalnie wiem jak to zrealizować (mniej więcej), ale mam problem z doborem MOSFETa do sterowania tasiemką. Taśma ma 1m długości zasilana jest 12V (najwyraźniej ma wbudowane rezystory ograniczające prąd) i pobiera ok. 10W mocy co daje mniej niż 1A prądu. Ktoś może polecic jakiegoś MOSFETa SMD, który by sie nadał (nie grzał się zbyt bardzo). Vgs(th) może być wysokie, bo do sterowania bramką mam zamiar używać dedykowanego układu ze względu na dosyć wysoką częstotliwość PWMa, najbardziej zależy mi na jak najmniejszym Rds(on) i koniecznie obudowa SMD. Podejrzewam że dla takich parametrów jest w cholerę MOSFETów, bo 1A to nic :), ale to "mój pierwszy raz" z MOSFETem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dzięki!

#elektronika #elektronikadiy
  • 6
@leoha: Dobrze prawisz, 1A to nic o ile szybko go przełączasz. Z uwagi na to że takich mosfetów jest jak sam stwierdziłeś w cholerę, nie mam nic konkretnego do polecenia :P Jak bym sam wybierał to pewnie najważniejszym kryterium byłaby dostępność - zobacz czego mają w cholerę w sklepie z którego będziesz kupował i weź coś co nie jest za drogie. Przy okazji rzuć okiem na notę katalogową czy przypadkiem nie
@4833478: a to jeszcze jedno pytanie, bo widze, ze te "małe" mosfety maja dosyć niski vgs(on), a do sterowania bramką chcialem uzyc ukladu totem pole no i tu jest problem... bo totem pole nie rozladuje mi bramki ponizej 0.6V a patrzac na spec tych malych mosfetów przy takim napieciu moga sie nie do konca zamknac. Znasz jakies dedykowane sterowniki bramek mosfetów? Czy moze przy ok 20kHz PWM wystarczy sterowac bramka bezposrednio
@leoha: Moim zdaniem spokojnie wystarczy sterowanie z pinu mikrokontrolera, rezystor bramki dałbym kilkadziesiąt ohm. Ze sterowników bramek znam TC4421 i 4422 oraz UCC37322 i 37321 ale nic takiego ci nie potrzebne...