Wpis z mikrobloga

Kto ma pierwszeństwo?
Załóżmy, że zielony pojazd będzie chciał skręcić w lewo na drogę podporządkowaną, więc zajmie lewą krawędź swojego pasa, czyli tam, gdzie są szyny. Jeśli nie będzie mógł od razu wykonać manewru (bo z naprzeciwka będzie jechał sznur aut), to czy może blokować przejazd tramwajowi? Często się spotykam, że w takiej sytuacji motorniczy dzwonią, lecz co w takim razie ma zrobić kierowca skręcającego auta?
#prawojazdy #pytanie #ruchdrogowy
Pobierz hatemyself - Kto ma pierwszeństwo?
Załóżmy, że zielony pojazd będzie chciał skręcić ...
źródło: comment_I8L0JKNKX6QpLmRNOEtqIaeDukjEK8u8.jpg
  • 18
@Lody_o_smaku_zbawienia: @sevenofnine: @Diplo: @MrPiotr: @wysuszony:
ok, dajmy na to, że dochodzi do kolizji mimo, że motorniczy miał wystarczający czas na reakcje i mógł bezpiecznie zahamować. Co wtedy i kto ponosi odpowiedzialność?
W ustawie o ruchu drogowym mamy:
6. Kierujący pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, jest obowiązany ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.
Tramwaj ma zawsze pierwszeństwo (no, ok, prawie zawsze)
@MrPiotr: dzwonią żeby cię pouczyć że na torach i na skrzyżowaniach się nie zatrzymuje!! tym bardziej jak jest korek
@MrPiotr: jeśli na torach jest wyznaczony pas ruchu to wtedy ok, nie ma wyjścia, ale w każdym innym wypadku jest to wykroczenie
@hatemyself: nie ja mam takie zdanie tylko PoRD. Nagminne jest wjeżdżanie na skrzyżowanie/na tory bez możliwości zjazdu, bo za nimi jest np. korek. A nie można tak robić, ludzie gdzie wy prawo jazdy znaleźliście, w chipsach?
@mekosx: piszesz teraz o czymś innym - oczywistym jest, że nie można wjeżdżać na skrzyżowanie jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Zależało mi na podanie rozwiązania, co należy robić w sytuacji opisanej we wpisie, a najlepiej podać podstawy prawnej. W ustawie masz:
Art. 25 ust 1.... [pojazd szynowy] ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.
vs.
Art.
@hatemyself: no dobra, wiadomo że jak jest możliwość to można tak dostosować prędkość żeby tramwaj przepuścić albo szybko skręcić żeby nikomu nie przeszkadzać. Ale co w sytuacji jak z naprzeciwka jest sznur aut i musisz poczekać. Albo już czekasz na lewym i nadjeżdża tramwaj. Nie teleportujesz się przecież.