Wpis z mikrobloga

Nie mam fizycznie w tym momencie możliwośći sprawdzenia czegokolwiek w tym komputerze, sąsiad starszy nieogarnięty, a ja nigdy nie korzystałam z niego wcześniej. Płyty z windowsem też nie ma.
@SzaraSara: Ale laptop (trudno ze zdjęcia wywnioskować)?* To jest w ogóle Win 7, 8, 10?
* Tam najczęściej producenci dają instalkę na ukrytej partycji i trzeba to odpalić jakimś przyciskiem lub kombinacją - każdy ma swój sposób.

Wiadomo choć, czy coś robił z dyskiem, czy po prostu się stało ot tak?
@SzaraSara: No to raczej bez płytki się nie obędzie. Na XP, szczerze powiedziawszy, nie bardzo mi to coś wygląda - nie przypominam sobie przynajmniej takiej formy komunikatów. Bardziej 7 pasuje.

Jeszcze pytanie, czy przypadkiem nie grzebnął czegoś w BIOSie (zakładam, że to komp ze staromodnym BIOSem) - tam np. próba przełączenia trybu pracy kontrolera dysku między emulacją ATA a SATA może dać podobny efekt. A Takie przełączenie mogło być też skutkiem
@Dzyszla: Nalepke ma vista, ale nie wiem czy taki jest wgrany czy pirat. Na pewno nie grzebał, jego korzystanie to tylko internet, nic więcej.+ w biosa weszłam normalnie, ale brak pomysłu co z nim zrobić.
@SzaraSara: Odpalasz kompa z instalki windowsa i rozpoczynasz od przywracania systemu Jeśli nie zadziała to ponownie restart z instalki windowsa

i włączasz wiersz poleceń... Wklepujesz to
Bootrec /fixboot
Bootrec /fixmbr
exit
i resetujesz komputer...

Jeśli dalej nie odpala to coś jest z konfiguracją BCD wtedy ponownie wiersz poleceń i
Bootrec /fixboot
Bootrec /fixmbr
bcdedit /export c:\bcdbackup
attrib c:\boot\bcd -h -r -s
ren c:\boot\bcd bcd.old
Bootrec /rebuildbcd
exit

Jeśli cały sektor rozruchowy
@SzaraSara: Wbrew pozorom od Visty do 10 tki powinna pasować płytka z windowsem 10 więc media tool creation i wrzucasz instalkę na pendrive za pomocą rufusa (Są instrukcje na necie jak to zrobić)... Można utworzyć na nowo sektor BCD za pomocą tych komend
bootsect /nt60 c: /force /mbr
bcdboot c:\windows /s c:
Ale użyj ich kiedy wszystko inne zawiedzie

Co do pomagania To była wersja Demo... Full wersję to byś musiała
@SzaraSara: A teraz bez śmieszkowania bo wbrew pozorom jestem poważny człowiek i chcę pomóc....

Jeśli na komputerze jest Vista to przypasuje instalka od win7 i win10 Jeśli wyższa to wiadomo... Od Visty został wporwadzony plik BCD który przechowuje informacje co do rozruchu systemu zapisany najpierw na tablicy MFT a potem GPT(od Win 8)
Instalka od XPka przypasuje tylko do przedostatniej komendy a ostatniej komendy i komend odzyskania pliku BCD wiersz poleceń
Wbrew pozorom od Visty do 10 tki powinna pasować płytka z windowsem 10


@Szlaufman: Zgadza się, ale pod warunkiem, że uszkodzone będą tylko dane rozruchowe. Jak poszło dalej i przyjdzie naprawiać, to i tak będzie trzeba dany system.

@SzaraSara: No tak, zapomniałem, że jeszcze takie ustrojstwo, jak Vista była :) Trochę ciężko robić coś bez drugiego kompa obok, ale w zasadzie wszystko zależy, na ile dobra dusza z Ciebie -