Wpis z mikrobloga

łoo panie ale zaspałem z tagiem #rybypolskichwod ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: brak
Limit dobowy: brak

Opis:
Ubarwienie jest zależne od wieku i miejsca przebywania. Najczęściej srebrne boki, niebieskoszary lub zielonoszary grzbiet, różowa wstęga wzdłuż linii bocznej (której zawdzięcza swoją nazwę) oraz zawsze czarne plamki na bokach i płetwach. Długość: do 145 cm, zazwyczaj 40-60 cm, Waga: do 23 kg, zwykle 4-5, Dojrzałość płciowa: w 2 roku życia, Ikra: 500 do 3000 sztuk stosunkowo dużej ikry Długość życia: w środowisku naturalnym najwyżej 7 lat, w Kalifornii widziano jednak 11-letnie pstrągi.

Rozród:
Dojrzewa płciowo w 2 lub 3 roku życia. Tarło pstrąga tęczowego odbywa się od grudnia do maja. Ryby wyszukują żwirowate ujścia rzek. Samica wykopuje w odpowiednim miejscu dołek, szybko machając płetwą. Składa do niego ikrę, którą samiec zapładnia. Samiczka ostrożnie zakrywa ikrę drobnymi kamyczkami i piaskiem. Młode pstrągi wykluwają się w różnym czasie, zależnie od temperatury wody. Te, które wylęgną się szybko, mają zawieszony woreczek żółtkowy, z którego czerpią pożywienie w pierwszych dniach życia. Dopóki nie spożytkują całego żółtka, pozostają w pobliżu jamki. W tym okresie nazywają się narybkiem. Tylko niewielka część dożywa dorosłości, większość pada ofiarą większych ryb. Rośnie bardzo szybko, w dobrych warunkach już w 3 roku życia waży około 1 kg.

Odżywianie:
Pstrągi tęczowe są niestrudzonymi i wiecznie głodnymi łowcami. Podstawę ich jadłospisu stanowią owady i ich larwy. Wiosną żywi się jętkami i ważkami, jesienią owadami zaniesionymi pod wodę przez wiatr. Pstrągi zjadają też małe ryby, żaby, kijanki oraz robaki.

Ciekawostki:
Pierwszy import pstrąga tęczowego do Europy nastąpił w latach 70. XVIII wieku. Pstrągi tęczowe reagują bardzo czule na owady latające, dlatego jest on często łowiony przez wędkarzy muchowych

Rekord:pstrąg tęczowy – 84 cm – 2005 r. (Wędkarski Świat).

Metody połowu:
Średnie (do kilograma) można łowić na małe woblery, ale ta przynęta jest skuteczna tylko wtedy, gdy pstrągi są bardzo aktywne. Najskuteczniejsze są powierzchniowe zestawy spławikowe. Spławik jest jedynym obciążeniem zestawu, dlatego musi mieć odpowiednią wagę, żeby można było nim dosyć daleko rzucić. Przynętą sprawdzoną i skuteczną o każdej porze roku jest kompozycja złożona z kukurydzy i dżdżownicy. Oprócz tego na haczyk trafia tyle kulek styropianu, żeby przynęta utrzymywała się na powierzchni.
http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/wp-images/art1/a1379_Gusman%203.jpg

Kulinaria:
Pstrąg - to smaczna i szlachetna ryba. Ma bladoróżowe, chude mięso, delikatne w smaku i niezbyt ościste. Nadaje się do gotowania, smażenia, pieczenia i grillowania, wędzenia i marynowania.
http://durszlak.pl/przepis/pstrag-teczowy-w-pistacjach?c=tag&t=pstrag-teczowy

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - łoo panie ale zaspałem z tagiem #rybypolskichwod ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pstrąg tęcz...

źródło: comment_SulOozHzO2E7VFTa2vUOR2ciOvqYHnEW.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz