Wpis z mikrobloga

Jednym z najciekawszych znalezisk z Çatalhöyük jest figurka, przedstawiająca otyłą kobietę, która dłonie opiera na głowach wielkich kotów (panter? lwic?). Piersi są uwydatnione, podobnie brzuch, co może oznaczać cechy płciowe, dawanie nowego życia. Być może, kobieta rodzi. Wyraźna analogia jest tutaj widoczna u tzw. Paleolitycznych Wenus. Akt trzymania dłoni na głowach dzikich zwierząt może symbolizować obłaskawienie natury, co poniekąd nastąpiło w neolicie (bo tak datowana jest figurka: 7500 - 5700 p.n.e.), gdy człowiek udomowił zwierzęta i rośliny. Postać siedzi na tronie. Identyfikować można figurę jako przedstawienie neolitycznej Bogini Matki, neolitycznego pierwiastka żeńskiego, który dominował nad męskim w tamtym czasie.
Dominacja 'materii żeńskiej' skończyła się, na rzecz męskiej, w następnej epoce - epoce brązu, gdy wzrosła rola wojowników i gdy zaczęto wytwarzać broń.
#ciekawostki #archeologia #prahistoria
Fevx - Jednym z najciekawszych znalezisk z Çatalhöyük jest figurka, przedstawiająca o...

źródło: comment_yJAlJvC1TdmhbFAkSTtpLDZG1ZMwuMPj.jpg

Pobierz
  • 12
@marek-sisey-tymoszczuk: nie mamy tutaj nic, co nam wydatuje dokładnie tę figurkę. Nawet, gdyby została znaleziona w stogu drewna, i to drewno by się datowało radiowęglem, to i tak wyjdzie kilkaset lat +/-.
Albo ja nie pamiętam/nie znam datowania dokładnego.
@marek-sisey-tymoszczuk: dawno temu czytałem Hoddera i już nie pamiętam konkretnego datowania, tak samo dawno temu miałem zajęcia z prof. Czerniakiem :< wiem tyle, że to z CatalHuyuk, a więc musi być to datowanie.
a to bóstwo to raczej wspólczesne :P