Wpis z mikrobloga

Co dzisiaj trzeba umieć aby zrobić fajną stronkę www? Kiedyś kiedyś robiłem sobie jakąś stronę to podszkoliłem się w HTMLu i CSS i dało się tam coś stworzyć, a dzisiaj?

Powiedzmy, że chce na własny użytek sobie zrobić jakąś stonkę, nie chce od razu korzystać z gotowych szablonów, ale ją stworzyć, co musiałbym się nauczyć? (1)

A teraz załóżmy drugi scenariusz, że chce w miarę miły i prosty sposób stworzyć jakąś stronę, z jakiegoś szablonu i mieć możliwość ewentualnie jego modyfikacje, co w takim wypadku potrzebuje? (2)

W w takim wypadku muszę się zaznajomić z czymś takim jak Joomla, czy WordPress?

#pytanie #programowanie #stronywww #stronyinternetowe #wordpress #joomla #tworzeniestron
  • 30
@fenomenalnie_miotam: @ufos: @Pies_: Widzę teraz słabość mojego zapytania, bo w sumie nie określiłem co ja bym chciał.

To może tak na przykładzie. Jak myślicie co trzeba umieć aby ogarnąć taką stronkę http://www.mikrokontroler.pl/ taki przykład, a powiedzmy że po zarejestrowaniu się na stronę można w sumie będzie tylko oddawać artykuły do listy ulubionych. A każdy artykuł też może być wyszukiwany po tagach.

Po środku jest taki fajny przełącznik, trzy kwadraciki
@plkwykop: coś by wyglądała (html + css, ewentualnie dodatkowo js) i koniecznie musisz mieć jakiś backend. Możliwe, że wordpress się nada, ale się pewnie narobisz. Alternatywnie masz drupale, django inne wynalazki, ale one zajmą Ci nie mniej pracy.

boję się, że możesz za mało ogarniać, wydaje mi się, że to będzie nie mało pracy (przynajmniej tydzień?) dla kogoś kto siedzi w temacie i zna się na tym. Jeżeli tego nie robiłeś
@ufos: A jakiego polecasz CMSa? Ja tylko w sumie tak z nazwy słyszałem o Joomla, Drupal, Wordpress (dlaczego go stosuje się podobno tylko do blogów?) ale który lepszy, a może inny to nie wiem?

@Pies_: Możesz coś o tym backedzie powiedzieć więcej?

Co do języka programowania to najwięcej z C ogarniam.

Co do czasu to mi się nie śpieszy, robię to dla siebie i czy skończę to w 3 tygodnie,
@plkwykop: backend - rozumiem przez to coś, co będzie odpowiadało za generowanie stron, nie będziesz przecież każdej podstrony ręcznie klepać w html'u, prawda? ;)

Wordpress był przewidziany do blogów, ale zrobił się tak popularny, że często stosuje się go przy różnych stronach. Osobiście za nim nie przepadam - jest wolny i co pewien czas okazuje się, że przez plugin czy inny wynalazek do wordpressa był włam na serwer.

O joomli też
@plkwykop: Najlepszy jest Wordpress - jeśli dobrze skonfigurujesz, wybierzesz fajny szablon i zadbasz o bezpieczeństwo, to będziesz zadowolony. Do tego plus jest taki, że wordpress jest dobrze zoptymalizowany pod Google, więc strona będzie wyżej w wyszukiwarkach.

Przykłady stron na wordpressie - techcrunch.com, iphoneblog.pl, antyweb.pl, chyba nawet spidersweb.pl. Ogólnie można postawić na Wordpressie zwykłą stronę, która nie przypomina bloga.
@Pies_: Prawda, prawda, ale możesz podać jakieś przykłady w praktyce, co może generować strony? :)

Nie mam zamiaru robić stronki na zlecenie, w przyszłości chce postawić swoje dwie prywatne stronki i chce mieć możliwość poustawiania wszystkiego tak jak chce :P
@DOgi: W ogóle też nie rozumiem zwrotu "nie szlej". Chce coś zrobić i celem moim jest to zrobić, a ten post miał na celu zorientowanie się co użytkownicy polecają, a ty mi wyskakujesz tutaj z "nie szalej"

PS Wordpress, tak, ale ty podałeś dwie strony gdzie można sobie darmowego bloga założyć. (a ja nawet już swoją domenę mam :) )
@plkwykop: to było takie przyjazne, żebyś zaczął bez szaleństw, tylko od małej stronki. Z WP.com zawsze możesz zrobić eksport i przenieść zawartość gdzie indziej (np. na nowy portal zrobiony w Drupalu). Z doświadczenia wiem, że najlepiej wychodziło znajomym zaczynanie od platformy takiej jak WP.com, potem przejście na CMS np. Drupal, a potem ewentualnie dopisanie kilku modułów do niego. Do WP.com możesz normalnie podpiąć swoją domenę.
@plkwykop: poza tym uważam, że nie ma sensu tracić czas na pisanie stron od zera. Najbardziej egonomicznie jest dostosowywać pod siebie gotowe rozwiązania. Przynajmniej mi się tak uczy najlepiej.
@DOgi: Ale ja chce pierwsze zrobić stronę, a potem umieszczać zawartość na niej, bezsensu jest dla mnie bawić się pierwsze w coś innego, a potem przerzucać się na jeszcze coś innego. Nie mam jakiegoś ciśnienia na publikacje treści, to nie ma być blog.
@DOgi: No jeszcze nie wiem czy będę tworzył od zera, czy z tym co polecali użytkownicy wyżej, całkiem możliwe że jakiś joomla, drupal pójdzie w ruch. A zakładając stronę na WP.com będę miał adres www.ADRES.wordpress.com albo www.ADRES.blogspot.com a to mi jest do niczego nie potrzebne, skoro mogę od razu zacząć pracę od budowania mojej stronki.