Wpis z mikrobloga

@4tek: dołóż 10 tysięcy i kup coś porządnego.


Nawet aparat z powiększeniem 12x daje nie najgorszy widok na księżyc, a co dopiero luneta nawet za 2-5 stówek.
Ja bym brał
  • Odpowiedz
@4tek: Po pierwsze na pewno nie montaż paralaktyczny, a już na pewno nie eq1. Dla młodszej osoby na pewno bardziej intuicyjny będzie montaż azymutalny, np AZ3, a na nim tani refraktorek 80/400
  • Odpowiedz
@4tek: teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-AZ-3-(SK804AZ3)-teleskopy-1504.html coś takiego. Na newtony o średnicy lustra 114, na eq1 szkoda nerwów, czasu i pieniędzy
  • Odpowiedz
@4tek: Dla dziecka? W żadnym razie nie kupuj czegoś skomplikowanego, bo dziecko się zniechęci. Jeśli to Ty chcesz zainteresować, a ona sama jeszcze nie wyraziła chęci, to celuj w najprostsze konstrukcje.

- statyw musi być łatwy do rozłożenia i zamontowania teleskopu
- montaż (połączenie między statywem a teleskopem) azymutalny (znaczy ruchy: góra-dół, prawo-lewo)
- żeby dziecko się odnalazło na niebie, kup refraktor, nie reflektor (znaczy, lunetę kup, żeby córka patrzyła z tyłu teleskopu, a nie nieintuicyjnie z przodu z boku, jak w Newtonach)
- celuj w coś, co pozwoli Ci zobaczyć księżyc, księżyce Jowisza i Saturna. Nic więcej. Mgławice odpadają, bo to nie
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Dzięki za mega merytoryczny wpis. Bardzo mi pomogłeś. No właśnie nie chciałbym jej zniechęcić, to maluch - bardzo dużo mówi o tym teleskopie a chciałbym być dobrym tatą ;D Generalnie zakładam, że jest trochę mała i do tematu pewnie wrócimy za 2-3 lata ale może się mylę. Sprzęt się i tak nie zmarnuje, bo sam z żoną z przyjemnością spojrzę sobie w gwiazdy z większą świadomością tematu. Czytałem jakieś
  • Odpowiedz
@4tek: poczekaj z zakupem tej lunetki szkolnej. Może znajdziesz coś podobnego w lepszej cenie i z dodatkami.

Jeśli chcesz sam używać tego teleskopu z żoną, to możesz przeprowadzić już bardziej zaawansowane poszukiwania. Żebyś był bardziej świadom cyferek:

- długość ogniskowej: zasadniczo im dłuższa, tym większe powiększenie
standardowo w takich teleskopach: od 350 mm do 700 mm. Uwaga: większe powiększenie zazwyczaj równe jest
  • Odpowiedz
a co sądzisz o tym? http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-bk707az2,d700.html
Wychodzi mi, że będzie "ciemny", bo długi ale nie powinno mi to bardzo mocno przeszkadzać (nie wiem czy dobrze kombinuję), bo właśnie wyprowadziłem się 50km za Poznań i niebo jest zdecydowanie zdecydowanie bardziej gwieździste niż w mieście (nie mogę się napatrzeć na Drogę Mleczną!). Kojarzę z czasów szczyla wycieczkę do planetarium w Toruniu, w sumie to niezły temat na sobotni wypad!
  • Odpowiedz
@4tek: teleskop "ciemny" oznaczy tylko tyle, że obraz będzie miał mniejszą jasność, bo "światło będzie się gubiło na długiej ogniskowej". To bardzo nieprofesjonalne co napisałem, ale wystarczy ;). Ten teleskop co teraz pokazałeś, to rożni się od poprzedniego wyłącznie większą aperturą (o cały jeden centymetr), ale ogniskową ma już taką samą (czyli powiększenie będzie takie samo w obydwu teleskopach, ten drugi tylko będzie miał nieco bardziej kontrastowy obraz).

Prawda jest
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: wiesz nie spodziewam się fajerwerków i jestem w pełni świadom tego, że sprzęt za równowartość kilkudziesięciu dolków to zabawka a nie przyrząd do choćby ćwierćprofesjonalnych obserwacji. Chodzi raczej o pretekst do świadomego poznania nieba, możliwość zobaczenia "ciut więcej" i wybadanie, czy temat jest dla małej realnie interesujący (a i rodzinnie zgłębimy sprawę, bo zakładam że takie obserwacje to naprawdę fajna rzecz). Jak się zainteresuje tematem na poważnie to zainwestuję
  • Odpowiedz
@4tek: Spoko spoko. Tu w żadnym razie nie chodzi o profesjonalne obserwacje. Pisałem o tym, czego powinieneś się spodziewać po instrumencie, ot co. Niejeden znajomy szarpnął się na teleskop za 1000 PLN i potem narzekał, że nie ma obrazów z Hubble'a. Jeden znajomy kupił wielkiego dobsona za parę tysięcy PLN, dwa razy wytargał go na pole i teleskop do dziś stoi przy szafie, nieużywany. Bo "to nie to czego się
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: raz jeszcze dzięki :) Poprzeglądałem więcej i faktycznie skłonie się jednak ku krótszej wersji
http://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-70/500-AZ-2-teleskopy-1306.html
Generalnie pewnie zamówię już taki, bo zaraz będę miał masę wątpliwości a realne różnice w tym budżecie są pewnie stosunkowo niewielkie. Nie chce przeciągać w nieskończoność. Dzięki też za pomysł z laserem, na razie służyła do tego latarka a laser mi nawet do głowy nie przyszedł. Pozdro i masz u mnie duże piwo!
  • Odpowiedz
@4tek: W przypadku tego teleskopu masz ogniskową 500 mm i najkrótszy okular w zestawie 10 mm. To daje powiększenie 50x. To jest mniej niż to co rozważaliśmy od początku. Polecam napisać maila do sklepu, czy nie zamienią okularu 10 mm na 6 mm. Niby mógłbyś dokupić taki okular: http://teleskopy.pl/Okular-GSO-PL-6-mm-1,25''-teleskopy-1769.html ale po co wydawać kolejne 80 PLN?

Pamiętaj żeby sobie zawsze podzielić te ogniskowe i samemu wyliczyć powiększenie. Nie ufaj reklamom.
  • Odpowiedz