Wpis z mikrobloga

Od jakiej kwoty opłaca się B2B? Jeżeli umawiam się dajmy na to na wynagrodzenie w b2b na 6 tys. netto to czy to oznacza, że pracodawca przeleje mi 6 tyś + vat i ja będę musiał zapłacić ten VAT - czyli zostanie mi 6 tyś? (tak by wynikało przez analogie do cen produktów w sklepie gdzie ja jestem producentem a pracodawca to klient).
Co muszę odliczyć od wynagrodzenie jakie dostanę od pracodawcy oprócz VATu? I ile musi mi zapłaci mniej więcej pracodawca, żebym po odliczeniu wszystkiego zostało mi te przykładowe 6 tyś na czysto (z uwzględnieniem normalnego urlopu i paru dni chorobowych)

#programowanie #b2b #praca #pytanie
  • 52
  • Odpowiedz
@mielcarz-eu: nie do końca mi to wyjaśniło sprawę. Konkretny przykład.
Pracodawca mówi: gratuluję LeopoldStuff, jest pan zatrudniony a pana wynagrodzenie to 6 tys zł netto. Mija pierwszy miesiąc i ile przychodzi mi na konto - 6 tys czy 6 tys + vat (czyli 7 317 zł zakładając 18% vat)?
  • Odpowiedz
@LeopoldStuff: 18% vat? przecież jest 23% stawka. Przychodzi Ci 7380zł z tego musisz zapłacić, 1380zł na VAT + 1080zł dochodowego + 451zł ZUS (preferencyjnego, jeśli nie miałeś wcześniej działalności i nie współpracowałeś z tym samym klientem) czyli zostaje Ci na rękę 4469zł. Do tego jeszcze warto ogarnąć jakiegoś księgowego.
  • Odpowiedz
@LeopoldStuff: Przy czym jest taki drobny szczegół, który @mielcarz-eu próbował ci przekazać, ale chyba nie załapałeś: z podatku rozliczasz się sam. Więc to, co "przyjdzie ci na konto" nie jest ostateczną kwotą, którą możesz wydać na koks i dziwki.

I takim małym efektem ubocznym jest pewnie to, że kwota na umowie jest faktycznie nieco bardziej zbliżona do tego, co pierwotnie dostaniesz. Przy czym na B2B nie robię i nie robiłem.
  • Odpowiedz
@wczoraj: @I-__-I: Ok, jeszcze chcę potwierdzić, żeby mieć 100% pewność.
Jeżeli umówiłem się z pracodawcą na wynagrodzenie 6 tys netto to na konto dostanę 7 317 zł (niech zostanie te 18%). Z tego wyagrodzenia płacę: zus, vat, dochodowy i ewentualnie jakieś inne składki lub koszty (np księgowość). Czy tak?

@gozwei: zdaję sobie sprawę ale na razie to pomińmy żeby nie komplikować.
  • Odpowiedz
@wczoraj: w kalkulatorze wynagrodzeń: http://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/oblicz-wysokosc-faktury wpisałem:
kwota dochodu: 6000 zł
podatek dochodowy: 18%
ubezpieczenie zdrowotne: 300 zł
ubezpieczenie społeczne: 1000 zł
pozostałe: 200
(tak orientacyjnie)
i wyszło mi:
"Aby Twój dochód po odliczeniu wszystkich podanych kosztów wyniósł 6000 zł, powinieneś wystawić fakturę na 8567.89 zł netto"

Czyli pracodawca musi mi przelać jakieś 10 tys albo więcej żeby zostało mi te 6000 zł. Wydaję mi się, że na umowę o pracę całkowity
  • Odpowiedz
@LeopoldStuff: Musisz sobie to sam wyliczyć, bo do wyliczeń musisz dodać dodatkową fatygę swoją, część rzeczy będziesz musiał robić dodatkowo i dodatkowo dla siebie stworzyć fundusz urlopowy, ja poniżej 10tysi/miesiąc nie bawiłbym się, ale każdy ma swój pułap.
  • Odpowiedz
@wczoraj: no to tak jak pisałem wyżej że ok 10 k. Z kalkulatora mi wyszło że fakturę muszę wystawić na kwotę 8567 NETTO (a jak ustaliliśmy wcześniej netto czyli bez vat) czyli pracodawca z b2b musi mi przelać te 8567 zł + vat co też wyjdzie ok 10 tys

Sry, że tak cię nękam ale chcę to zrozumieć a póki co widzę wiele nieścisłości, z góry dzięki za cierpliwość ( ͡
  • Odpowiedz
@Kaczus2B: a to jeżeli nie dostajesz urlopu jak ludzie na umowie to oczywiscie masz racje
@LeopoldStuff: więc 1,5k różnicy na 1 osobie to nie jest malo, wtedy mozesz wolac ten 1k wiecej a pracodawcy to sie dalej oplaca, chyba ze 1k nie robi Ci żadnej różnicy a przy 6k pensji to by było dziwne
  • Odpowiedz
@wczoraj: problem w tym że mi nie wyszła żadna różnica 1k. Wyszło mi że

1. Pracodawca b2b musi przelać mi 10 tys żeby na czysto zostało mi 6 tys (bo z kalkulatora wyszło 8567 zł ale netto, czyli pracodawca do tego musi dodać wartość vat co w sumie wyjdzie te ok 10 tys)

2. Pracodawca z umowy o pracę też płaci 10 tys żeby pracownik otrzymał na czysto 6 tys

Podsumowując
  • Odpowiedz