Wpis z mikrobloga

#ama
Witam,
Prowadzę stronę poświęconą okultyzmowi, magii, czarostwu.
Pewna osoba, która do mnie napisała, poprosiła mnie bym stworzył tego ama na wykopie, tak, by wszyscy chętni mogli zadać mi pytania związane z tymi tematami. Ja w wolnych chwilach postaram się na nie rzeczowo odpowiedzieć. Na wstępie, magią zajmuję się od ponad dziesięciu lat. Poprzez zajmowanie się rozumiem zarówno studia teoretyczne, jak i praktykę magiczną.

Mam nadzieję, że obejdzie się bez ateoflamu. :)
Rasphul - #ama 
Witam, 
Prowadzę stronę poświęconą okultyzmowi, magii, czarostwu. 
...

źródło: comment_Zn2NYlrvUWYvtAfSD0CxL20zvmCNJQ9A.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
  • 1
@Rasphul jeszcze będziesz kiedyś żałował że się za to wziąłeś ale oczywiście masz wolną wolę. Co do potencjalnych chętnych bawienia się w magię stanowczo odradzam, gówna się nie tyka bo śmierdzi
  • Odpowiedz
Zacznijmy może od tego, że magia jako zjawisko kulturowe istniało od samego początku istnienia ludzkości. W każdej społeczności znajdowały się jednostki mające kontakt ze światem duchowym. Nosili przeróżne nazwy, można założyć, że większość znanych dziś określeń uformowało się tak naprawdę całkiem niedawno (jak choćby słowo "szaman"). Oznacza to, że jako zjawisko istnieje o wiele dłużej w kulturze ludzkości niż chociażby chrześcijaństwo. Choć trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach bywa niebezpieczna. Jednak niekoniecznie
  • Odpowiedz
Od samego początku osoby parające się nią pełniły w społeczności określoną funkcję - niezależnie czy mówimy o prostych czarownicach wiejskich, celtyckich druidach (akurat o tym nie wiemy prawie nic, kościół zniszczył niemal całą wiedzę na temat druidów), czy też wcześniej perscy kapłani (od których wzięło się określenie "Mag") - w każdej z tych społeczności ludzie Ci pełnili określoną i poważaną funkcję. Dziś również się to dzieje w niektórych kulturach na świecie -
  • Odpowiedz
@sradam: Religia ma wszystko do czynienia. Oznacza indoktrynację na wczesnym etapie rozwoju. O ile tak jak mówisz można znaleźć ustępy zabraniające praktyk we wszystkich religiach monoteistycznych. Niech za przykład posłuży nam Księga Kapłańska "Nie pozwolisz żyć czarownicy." O tyle w każdej z tych religii istnieje warstwa praktyk niedostępna dla laików, pospolitego "wyznaniowego tłumu". W Judaizmie ową praktyką i tajemną doktryną szanowaną przez rabinów jest Kabała. W chrześcijaństwie też można znaleźć kilka
  • Odpowiedz
@Afrael: Najprościej byłoby zapewne odpowiedzieć "tak istnieją". Jednak chcę odpowiedzieć rzeczowo. Dawniej gdy istniały jedynie kultury animistyczne sprawa była o wiele łatwiejsza, po prostu wierzono, że duchy istnieją, otaczają ludzi, koegzystują z nimi. Nie można ich zobaczyć, dopóki nie posiada się odpowiednich umiejętności (zazwyczaj chodziło o trans i możliwość postrzegania świata "na zewnątrz", dziś często określanego światem astralnym).

Magia jednak ewoluowała wraz z kulturą ludzi. Obecnie możemy wyróżnić coś co Frater
  • Odpowiedz