Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie,

Zaczalem ostatnio ogarniac w jakims stopniu SQL, PL/SQL jestem w trakcie nauki, z tym ze zdalem sobie sprawe ze jednak nie moge opierac sie tylko i wylacznie na tym jezyku, z tego co sie orientowalem to SQL jest w wiekszosci ofert pracy w programowaniu wymagany w jakims stopniu poza powiedzmy 'glownym' jezykiem, i tu mam pytanie, wlasnie jakim?

Wiem ze pytanie o polecenie jakiegos jezyka jest czesto trudne i nie lubicie takich pytan ale moze ktos bylby tak mily i nakreslil chociaz do czego sluza najbardziej popularne jezyki, a takze co obecnie na rynku jest popularne i w dluzszej perspektywie czasu bedzie popyt na to (bo pewnie troche mi zejdzie zanim ogarne to w stopniu pozwalajacym mi na znalezienie junior stanowiska).

#programowanie #naukaprogramowania
  • 13
@SiemkaKolego zależy jaką ścieżkę chcesz wybrać. Możesz iść na testera, bo tam sql jest mile widziany. Wiele firm pozwoli Ci przejść na stanowisko programisty.

Jeśli jednak chcesz od razu być programistą to raczej Java jeśli chodzi typowe bazy danych. Ale spokojnie, szukają też typowych bazodanowców, gdzie projektuje się duże systemy. Jeśli masz trochę cierpliwości i wolnego czasu to znajdziesz taką ofertę. Przy czym poświęciłbym trochę na optymalizację baz, bo to jest w
@Paczek_w_masle: No wlasnie a jak to jest z tymi testerami? Bo chyba tam nie wymagaja az tak duzego doswiadczenia na poczatek nie (w porownaniu do programistow)? Natomiast nie wiem dokladnie jak taka praca wyglada, masz tam stycznosc z kodem czy tylko testujesz juz gotowe aplikacje napisane przez kogos innego?
możesz także dalej rozwijać się jako "bazodanowiec" i zająć się takimi tematami jak optymalizacja, strojenie i projektowanie baz. Czy reporting, data mining, analityka. Do tego bym dorzucił jakiś język skryptowy.
Wiem ze pytanie o polecenie jakiegos jezyka jest czesto trudne i nie lubicie takich pytan ale moze ktos bylby tak mily i nakreslil chociaz do czego sluza najbardziej popularne jezyki, a takze co obecnie na rynku jest popularne i w dluzszej perspektywie czasu bedzie popyt na to (bo pewnie troche mi zejdzie zanim ogarne to w stopniu pozwalajacym mi na znalezienie junior stanowiska).


@SiemkaKolego: jak masz problem z wyguglaniem takich infomracji,
@SiemkaKolego Praca testera wygląda tak że siedzisz z programistami i klikasz za nich bo im się nie chce. Plus robisz instrukcje i zgłaszasz błędy. Trochę to męczy, bo przychodzisz cały proces milion razy, co wymaga cierpliwości. Bazy danych są Ci potrzebne żeby sprawdzić czy apka działa jak powinna. Tylko musisz pilnować żeby nie trafić na outsource (czyli na wynajem). Kodu raczej nie tykasz, ale jak ładnie poprosisz to może dadzą :)
@Paczek_w_masle: No wlasnie, wiec moze lepiej od razu szukac jakiegos juniora zamiast najpierw tester a potem proba przejscia na programiste. Jak to jest z tymi juniorami, firmy beda wolaly przyjac kogos po studiach informatycznych czy spojrza chociaz na kogos z innym wyksztalceniem? (ja raczej jestem samoukiem, teraz w pracy mam wiecej stycznosci z SQLem, obecna praca to polaczenie finansow/IT)