Wpis z mikrobloga

#przepis #gotujzwykopem #gotowanie Jak wiadomo na #dieta bardzo ciężko zrezygnować niektórym łasuchom ze słodyczy. Znalazłam więc na ten problem kilka rozwiązań a oto jedno z nich. W wakacje zawsze nabieram ochoty na robienie konfitur. Ich zrobienie zajmuje mi maksymalnie godzinkę, odpręża i daje mnóstwo satysfakcji. A ponieważ lubię ugotować coś prostego i jestem na #dieta #redukcja wszystkim do deserów, śniadań czy nawet mięsa polecić...

CZEKODŻEMY dla amatorów- z opisem i radami łopatologicznymi, dlatego takie długie
*1kg wiśni, śliwek, gruszek, fig, pomarańczy(najlepiej jako dodatek do jeszcze jakiegoś owocu albo długo gotując)- czego zechcesz, ja użyłam wiśni
*300g-350 cukru/ksylitolu - zależy co wolisz i jak bardzo liczysz kalorie. Ja mogłam sobie pozwolić na cukier bo używałam kwaśnych wiśni ale przy gruszkach dodaj go mniej:)
*2-3 łyżki kakao
*2 małe rządki lub jeden duży czekolady mlecznej lub deserowej - ja użyłam Merci deserowej i śmietankowej:)
*1/3 lu 1/2 saszetki żelfix -niektórzy wolą dłużej gotować jednak przy soczystych owocach świetnie sprawdza się jako środek przeciwpleśniowy. Czekodżemy generalnie z natury bywają rzadsze od normalnej konfitury.

Wyparz słoiki- mi wystarczyło na dwa duże, półlitrowe:)

Umyj dokładnie owoce, wyrzuć te miękkie, porozgniatane, nawet lekko zepsute. Minimalnie miękkie można zostawić. Wyciągnij pestki, zostaw skórki (z wyjątkiem pomarańczy, ale rekomenduję użyć do konfitury np trochę skórki pomarańczowej albo soku jeśli chce się niepowtarzalnego smaku kilku owoców - jest pycha).

Przełóż do garnka. Odciśnij żeby wydostał się sok.Ja odrobinę zblendowałam tak, żeby było trochę musu i trochę całych/poszatkowanych owoców kilka razy po sekundzie. UWAGA Na patelni o wiele szybciej woda odparowuje, ale trzeba bardziej uważać żeby się nie przypaliło.

Zagotuj, dodaj cukier i wymieszaj. Początkowo konfitura może wydawać się za słodka, ale kiedy stężeje ZAWSZE robi się nieco mniej słodka. Poczekaj aż owoce będą podgotowane i będą tworzyły lekko lejącą masę.Ja czekodżemy lubię w formie minimalnie paćkowatej, dlatego gotowanie kończę po maksymalnie 25-35 minutach na małym ogniu. Na ostatnie 10 minut dodaję fixa. Nie użycie go przedłuża czas gotowania. Po fixie dodaję kakao i kawałki czekolady. Próbuję czy wystarcza, bardzo dokładnie mieszam. Dodanie kakao na początku sprawi, że owoce nim przesiąkną i nie będzie owocowego chrupania.

Nie martw się jeśli konfitura wygląda trochę jak paćka - w słoiku stężeje. Nalej prawie do pełna, szybko i mocno zakręć słoik przez szmatkę, odwróć do góry nogami i przykryj szmatką. Po kilku godzinach sprawdź czy się zawekowało - jeśli tak, wieczko będzie wklęsłe - w ten sposób wytrzyma nawet 2 lata, ale ja zjadam je w ciągu miesiąca:D Część można włożyć do miseczki i po kilku godzinach kiedy stężeje

Nie chciałam kraść zdjęcia z czyjegoś bloga, a swojego nie zrobiłam:) także dodaję zdjęcie #pdk dla dzieci lat 90:)
@Austra @Amishia @hematoksylina @ManHidden
#90s #gimbynieznajo #chomiczaspizarnia
C.....a - #przepis #gotujzwykopem #gotowanie Jak wiadomo na #dieta bardzo ciężko zrez...

źródło: comment_bVrpKYDj1H4vdqwI4x9oxxFmz0l3RoUQ.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@ChomiczaKrolowa: daj dwie-trzy opcje do wyboru, bo nie wiem, jakie można. Albo jeszcze lepiej wyślij co uważasz, będzie niespodzianka. Jeszcze nie wiem jak, ale jakoś się odwdzięczę.
  • Odpowiedz
@Jefrey: Będę robić specjalnie dla Ciebie w przyszlym tygodniu, dam opcje jak sprawdzę jakie owoce będą naświeższe bo nie chcę czegoś obiecać a potem powiedzieć "a bo owoców nie było"

@thewickerman88: Dlaczego? Na redukcji warto myśleć o zbilansowanej diecie a nie tylko kura i ryż. A większości w tagu ciężko jest zrezygnować ze słodyczy. Kakao i gorzka czekolada jako dodatek jest na redukcji wskazane bo ma dużo witamin
  • Odpowiedz
@ChomiczaKrolowa: nie. Dieta to nie słodycze, oszukiwanie się dżemem z czekoladą brzmi jak żart.
Serio przepis naprawdę fajny i na pewno go wypróbuję-gdy jesienią wejdę sobie na masę, nawet dodałem sobie wpis do ulubionych. Ale naprawdę, moim zdaniem chcąc schudnąć takie zabawy z czekoladą można sobie odpuścić. Próbowałaś liczyć ile wychodzi kcal i węgli? Jak to się wpisuje w codzienną dietę? Czy na oko uznałaś że skoro owoce i kakao
  • Odpowiedz
@thewickerman88: W takim razie przepraszam, ja na szczęście mam dietę tak rozpisaną, że tak czy siak białka wystarcza mi w zupełności i resztę kalorii mogę dopełniać węglowodanami. Kalorie oblicza za mnie kalkulator internetowy jak ;liczysz dokłądne rozpisanie na gramy to przecież wiesz co wrzucasz i i le do środka:P
  • Odpowiedz