Wpis z mikrobloga

Cześć wam wszystkim! :- )
Zawsze chciałem mieć akwarium z ładnymi rybkami, ale nigdy nie było to jakimś wielkim marzeniem. Wczoraj przeglądająć sieć znalazłem gościa w okolicy, który za grosze sprzedał mi ciekawy (moim amatorskim zdaniem) zestaw.
Zamieszczam zdjęcia tego, co tam jest.
Kupiłem i teraz stoję i się zastanawiam, jak to wszystko ogarnąć? co mi trzeba na początek? kamienie wystarczą? jakie ryby kupić? :- )))

Z góry dziękuję za porady.

Link do zdjęć:
http://imgur.com/a/Ch73E

#akwarystyka #akwarium
donleone - Cześć wam wszystkim! :- )
Zawsze chciałem mieć akwarium z ładnymi rybkami...

źródło: comment_XeUmaZliQp4Wy15VBF58pLeAMCcPjA9s.jpg

Pobierz
  • 16
jak to wszystko ogarnąć?


@donleone: polecam poczytać forum akwarystyczne. a do takiego małego zbiorniczka kup ze 3 gupiki, glonojada możesz. kiedyś krewetki.
ale zobaczysz, że wymiana wody szybko Ci się znudzi i w końcu odpuścisz zabawę z akwarystyką. u mnie na strychu siedzą dwa 100-litrowe akwaria, a w piwnicy jest 80-litrowe. puste oczywiście. bawiłam się w to kilka lat.
wbrew pozorom to bardzo kosztowna zabawa, bo jedna roślinka potrafi kosztować 15
@sissel00: Nie ma co przesadzać w jedną ani w drugą stronę :P. Wiele kosztów można ominąć i wcale aż tak źle nie jest ;). "Glonojad" się do takiego akwarium nie nadaje, bo to na pewnie nie jest 80cm długości.
Ja w akwariach siedzę już prawie 12 lat i jakoś wymiana(a raczej podmiana) wody mi się nie znudziła ( ).
@sissel00: Rozumiem, że im mniejszy zbiornik tym częściej musi być wymieniana woda?

@Papja: To jest : H=30, W=60, D=24
Parametry kranówy - postaram się to znaleźć jak najszybciej, ale mieszkam w Danii i nie bardzo ogarniam jak to sprawdzić, jeżeli to pomoże to wiem, żę woda jest zdatna do picia w każdym miejscu (mimo to, sprawdzę parametry)

Podmiana wody? czy wystarczy się zaopatrzyć w pompkę, duże wiadro, szlauch i w
@jedrek_masta: Zależy z jakimi nitkami :P. Generalnie azot nisko, mniej świecić, garbniki nie zaszkodzą. "Plaga" ślimaków to problem jedynie z Twoim akwarium, a nie tymi ślimakami :P. Albo masz gnijące rośliny(bo zdrowych roślin ślimaki nie jedzą, no nie licząc wyrośniętych wygłodniałych ampularii i bardzo delikatnych roślin) albo przekarmiasz ( ).
"Glonojad" się do takiego akwarium nie nadaje, bo to na pewnie nie jest 80cm długości.


@Papja: mogłabym się kłócić, ale w sumie przyznam rację, bo do tego zbiorniczka wchodzi kilka gupików i to wszystko. ładniejsze, większe, droższe ryby szkoda męczyć i marnować.
siostra ma akwarium 200 l. też jej się po kilku latach znudziło, ale ona miała kasy pod dostatkiem, dużo w nie jej wpakowała (m.in. filtr odwróconej osmozy, 650 zł?),
@donleone: No to nie jest aż tak źle z wymiarami, podejrzewałem długość około 40cm :D.
Im mniejszy baniak, tym bardziej podatny na bujnięcie się parametrów, a oprócz tego to znacznie mniej wody- przez co nawet mała ilość ryb może wyprodukować dużo odchodów szybko zanieczyszczających wodę.

Wody w akwarium nie wymieniamy, tylko podmieniamy- w zależności od obsady i tego czy posiadamy dużo roślin(które pobierają ostateczną formę azotu w akwarium- NO3) lub denitryfikator/strefy
@sissel00: Jasne ;). Jak kogoś pasja złapie do akwarystyki, to uwierz, że podmiana wody się nie znudzi :P.

To niezłe to RO musiała kupić, bo filtr RO3 do akwarystyki słodkowodnej totalnie wystarczający to jest koszt ~125zł obecnie :D. Musiała kupić bardziej rozbudowaną wersję, co zresztą jest całkiem fajną opcją(sam mam taki filtr, oprócz wody oczyszczonej, mam też drugi kran- z wodą oczyszczoną, a później zmineralizowaną) bo przydaje się choćby do picia.
@Papja: Ok, w takim wypadku zrobię dziś dzień zapoznawczy. Wybiorę się do sklepów, żeby zobaczyć jakie rybki mają i co o nich mówią, a na wieczór przysiądę do lektury na temat cyklu azotowego. Z Twojej dyskusji z koleżanką @sissel00 wnioskuję, że znasz się na temacie i z wami nie zginę. Ok, ja nie zginę, ale może dzięki wam i rybki przeżyją :- )))
Czy te filtry o których rozmawiacie (odwróconej osmozy
@donleone: Filtr RO(cyferka przy RO oznacza tylko stopień jego "modernizacji", im większa cyferka tym więcej bajerów :D) to filtr z którego pozyskujemy bardzo miękką wodę- dzięki niemu możemy hodować ryby które takiej wody wymagają. Generalnie dopóki nie będziesz miał wody z bardzo niską twardością węglanową (kH) to również nie będziesz mógł osiągnąć niskiego pH. Jeżeli chciałbyś trzymać np. neony Innesa, musisz zainwestować w filtr RO(no chyba, że masz cudną kranówkę ;D,
@donleone: Cześć, przede wszystkim pytaj ZANIM dokonasz jakiejś decyzji czy (co wazniejsze) zakupu. Pamiętaj nie ma głupich pytań. Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy - pytaj. Zastanawiasz się nad czymś - pytaj. @Papja to porządna i zaufana firma, ja od siebie też coś na pewno dorzucę i pomogę. Generalnie, pamiętaj że najważniejsze jest dobro ryb, bo to żywe stworzenia ;)
@donleone: Tak patrze jeszcze na zdjęcia: Paskowy termometr możesz wyrzucić :) Filtr trochę mały jest, tzn ma małą powierzchnię "mediów", czyli gąbki na której mogą zagnieżdżać się "dobre" bakterie. Jeśli masz możliwość, to zapytaj w sklepie o filtr z większą zewnętrzną gąbką. Zasada przy filtrach jest taka, że najczęściej podawane są zakresy litrażu np. filtr dedykowany do akwarium od 120 do 200 litrów i drugi od 200 do 250 - bierzesz