Wpis z mikrobloga

Ktoś wrzucił na znaleisko ten artykuł:
" Młoda polska firma twierdzi, że wyśle rakietę na Księżyc za 3 mln dolarów. "


Polski start-up chce wyslać w kosmos kapsułę, dzięki której każdy z nas będzie miał możliwość zostawienia po sobie śladu na Księżycu [...] Kapsuła ma zostać wysłana w rakiecie, której budowę Shoot Capsule zleci firmie kosmicznej. [..] Misja ma zostać przeprowadzona na przełomie 2017 i 2018 roku. [...] sfinansowanie budowy rakiety (3 miliony dolarów!) ma pochodzić właśnie z wykupionych przez internautów pakietów. [...]


O jak skisłem xDDD
Pomyślmy: gość rozkręcił się na jakiejś aplikacji w AppStore, rzucił studia ekonomiczne totalnie niezwiązane z tematyką kosmiczną czy inżynieryjną i za ledwie 3 miliony dolarów chce zbudować rakietę i wysłać ją z ładunkiem (który też trzeba zbudować) na Księżyc. Tak. A ja mam na imie Święty Piotr xDDD

Za 3 mln USD to on może co najwyżej wykupić miejsce na ładunek dodatkowy na jakiejś rakiecie, która wysyła ładunki na orbitę okołoziemską. Pomijam fakt, że gość nie ma za grosz doświadczenia czy wiedzy o tym jak realizować projekty kosmiczne. Czuję tutaj dobry szwindel. Poza tym w dalszej części artykułu gość się wymiguje od odpowiedzi i nie chce przedstawiać dowodów swoich słów. Tak się nie robi PR, nawet jeśli kieruje się głównie w rynek amerykański.

Wygląda na to, że powstaje nam nowy Piotr Kaszubski przemysłu ko(s)micznego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#spacex #rakiety #startup #polskawkosmosie #szwindel
  • 24
@verex: wiesz w teorii dostarczenie ładunku na księżyc nie jest skomplikowane jeśli w dobrym momencie duszysz w dobrym kierunku ;) nie planuje z tego co widze tam ladowac.. Kto wie, może ma jakichś tanich Ukraińców ( ͡° ͜ʖ ͡°) dopóki nie wyciąga ręki po państwowa kasę to jest ok
@M4ks: Gość poluje na kretynów, którzy nie wiedzą że dają się wkręcić w szwindel. Prościej byłoby wpakować pliki na kartę microSD i podpiąć pod jakiś lądownik chociażby z ekip google lunar, które tam będą lecieć. Budowa rakiety i wysyłanie kolejnego śmiecia na księżyc po to tylko żeby tam cyfrowe zdjęcia wysłać to poroniony pomysł, który nie ma racji bytu na rynku. Przecież takie same akcje i to darmowe były chociaż w
@M4ks: Żadna. Takie rzeczy można robić przy okazji poważnych misji kosmicznych, czy nawet tych bardziej amatorskich od google'a – w ramach popularyzacji, za darmo albo za dobrowolną dotacją na rzecz firmy. Robienie całej misji tylko dla wysłania zdjęć i to cyfrowych a nie fizycznych to absurd, jak już pisałem. Gość jest jak dla mnie niepoważny, co widać po narracji artykułu, jak i po zerowym wykształceniu i wiedzy w dziedzinie w którą
@FlameRunner: nie bronię jego, tylko pomysłu. Jak ktoś ma taki plan i uważa, ze da radę to zrobić to nich robi - jak sie nie uda to problem jego i tych co mu dali kasę.
Inaczej mozna twierdzić, ze nic sie nie da, ze spaceX to jaja robia, bo NASA i rosyjskie agencje takie mądre a nie zrobiły czyli sie nie da i #!$%@? i koniec.
@verex: @M4ks: @FlameRunner: @piotrulos: To jest możliwe... Już odpowiadałem raz. Jest to możliwe, ale wielce nieprawdopodobne.

Żeby dolecieć dalej potrzeba więcej paliwa, więcej paliwa to większa masa, większa masa potrzebuje większej mocy.


II stopień zawsze jest zalany pod korek.

Rakiety, które mówisz że można wykorzystac żeby sobie poleciały na księżyc są zaprojektowane optymalnie dla zadanego celu czyli niskiej orbity okołoziemskiej.


Nie ma to znaczenia - rakieta jako całość
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

LEO - Low Earth Orbit – Niska orbita okołoziemska – orbita o wysokości poniżej 2 000 km.
GTO - Geostationary Transfer Orbit – Geostacjonarna orbita transferowa – eliptyczna orbita, której perygeum znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, a apogeum na (lub powyżej) orbicie geostacjonarnej.
F9 - Falcon 9 – Następca Falcona 1.

Jestem botem

@verex: To moje znalezisko :) Trochę się obawialem, że mnie zganicie za tag #spacer ale stwierdziłem że akurat was to zainteresuje bo akcja typa to ewidentne zdzieranie hajsu z ludzi dość ślepo zafascynowanych aktualnym trendem rozwoju branży 'kosmicznej'.

@mrocznaszyszka: Afer wokół Theranos ciągle trwa, Jason Calacanis poświęca temu dużą czesc swoich podcastów. Trudno to jednak porównywać bo tam mieli chyba jednak jakieś ambicje i wyższe cele ale słabo wyszło a