Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Okoń (Perca)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: 15 cm
Limit dobowy: 5 kg

Występowanie:
Występuje w wodach do 1000 m n.p.m., zarówno w płynących jak i stojących a także w słonawych wodach przybrzeżnych w estuarium rzek. Młodsze osobniki często tworzą ławice, starsze żyją w niewielkich grupach bądź samotnie.

Opis:
Osiąga do 60 cm długości standardowej i masę ciała do 4,8 kg. Ciało wysokie, bocznie spłaszczone. Łuski małe, ktenoidalne, mocno osadzone w skórze. Pokrywy skrzelowe zakończone ostrymi kolcami, a ich górna krawędź jest ząbkowana. Otwór gębowy duży, przedni, tylna krawędź szczęki sięga do oka.
Grzbiet ciemnoszary do oliwkowozielonkawego, boki jaśniejsze. Na grzbiecie i bokach 5–9 poprzecznych, ciemnych smug, brzuch biały lub wchodzący w czerwonawy kolor o srebrzystym połysku. Pierwsza płetwa grzbietowa szara z ciemną plamą w tylnej części, druga płetwa zielonkawoszara, lekko przezroczysta, płetwy piersiowe żółtawoszare, pozostałe płetwy jaskrawoczerwone. Ubarwienie zmienne w zależności od miejsca przebywania, osobniki żyjące w płytkich prześwietlonych wodach są bardziej jaskrawo ubarwione od tych żyjących w ciemnych, głębokich wodach.
Samce są jaskrawiej ubarwione.

Odżywianie:
Żeruje głównie o wschodzie i zachodzie słońca nie unikając innej pory dnia. Jednym z głównych pokarmów są skorupiaki z rzędu Calanoida Eudiaptomus gracilis . Narybek żywi się planktonem, później ikrą innych ryb (zwłaszcza karpiowatych). Dorosłe osobniki zjadają głównie ryby, np. płocie oraz większe bezkręgowce, np. raki.

Rozród:
Trze się od marca do czerwca na płyciznach. Samica składa od 12 000 do 300 000 ziaren ikry o średnicy 2–2,5 mm, która jest przyklejana do kamieni, zanurzonych gałęzi, roślin wodnych itp. w postaci długich wstęg. Wylęg po 14–21 dniach. Świeżo wylęgłe larwy mierzą 3–6 mm i posiadają jajowatego kształtu woreczek żółtkowy zawierający kroplę tłuszczu, która umożliwia im unoszenie się na wodzie.

Sen ryby:
Okoń europejski zapada w nocy w swego rodzaju „stan głębokiego snu”. W tym czasie przebywa przy dnie zbiornika opierając się o dno płetwami brzusznymi i ogonową. Na ten okres „zwija” swoją płetwę grzbietową. Sen ten jest na tyle głęboki, że nie wytrąci i nie wystraszy z niego nawet jasny snop światła. Po obudzeniu, które trwa przez kilka minut ponownie ją rozkłada.

Metody połowu:
Bardzo chętnie łowiony przez wędkarzy na spinning, spod lodu, z łodzi lub brzegu oraz na żywą i martwą rybę, a także na spławik, grunt i na muchę.
Przynęty: Czerwone robaki, rosówki, martwe rybki, żywe ryby. Rippery, twistery, paprochy, woblery, obrotówki, błystki.
Zanęty: Z reguły w połowie okoni nie stosuje się zanęt.
Zestaw: Gruntowy: wędka gruntowa, może być feeder, żyłka główna 0,25 mm, haczyk numer 10 oraz ciężarek bez podajnika zanętowego.
Spławikowy: zestaw bardzo podobny do gruntowego, ze spławikiem 5 gram.
Spinningowy: wędzisko do 10 gram wyrzutu, od 210 do 270 cm, żyłka 0,16 mm lub 0,18 mm.

Rekord Polski wagowy: 2,69 kg o długości 50 cm złowiony w ciepłym kanale w Gryfinie

Kulinaria:
Ma białe, jędrne, chude mięso z niedużą ilością ości. Najpyszniejszy smażony tylko z solą i pieprzem na maśle.
Niewiele ości międzymięśniowych i tylko w przedniej części tuszy. Nadaje się do smażenia, gotowania i pieczenia.
Im większy okoń tym smaczniejszy. Te, które osiągnęły żywą wagę ponad 1 kilograma są doskonałe pieczone i smażone.Okoń sprawia jedną trudność jeśli chodzi o kulinarne wykorzystanie – ma mocno osadzoną łuskę. Najłatwiej ją usunąć zaraz po złowieniu ryby, albo po kilkusekundowym sparzeniu we wrzątku.
http://durszlak.pl/przepis/okon-na-grillowanym-baklazanie?c=tag&t=ryba-pieczona-w-piekarniku

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Okoń (Perca)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: ...

źródło: comment_qUc7oZLiMwqRcjmSKxU0aFLesQlTHZ7c.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • 2
@predator82 miałem zdjęcia wielu okolicy niestety przypadły. Te średnie pomiędzy 30-40 cm na spining biorą strasznie agresywnie i fajnie się walczy z nimi. Cenie bardzo i wypuszczam każda jedna sztuke
  • Odpowiedz