Wpis z mikrobloga

Jest sporo dyskusji na temat wieku emerytalnego. Jaki wg Was powinien być idealny wiek emerytalny w Polsce?


#ankieta

Jaki wg Ciebie powinien być idealny wiek emerytalny w Polsce?

  • 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni (po staremu, jak w PRL) 19.4% (994)
  • 65 lat kobiety i mężczyźni (równouprawnienie) 36.6% (1877)
  • 67 lat kobiety i mężczyźni (PO) 14.0% (720)
  • Inna opcja (zostaw komentarz) 14.4% (740)
  • Sprawdzam 15.6% (803)

Oddanych głosów: 5134

  • 182
  • Odpowiedz
@Redien: o nieruchomościach też kiedyś mówili, że tylko zyskują na wartości, a jednak w ostatnim czasie pospadały. Złoto to jeden z wielu kruszców. Jego cena waha się tak samo, jak waha się cena srebra, czy kurs dolara. Nawet, gdyby historyczne dane pokazywały, że złoto od zawsze zyskuje na wartości, nigdy nie spadło - to nie znaczy, że jutro nie spadnie. Wręcz przeciwnie - możemy w takim wypadku być pewni, że
  • Odpowiedz
@av18: Śmieszny temat i grono wypowiadających się specjalistów podających to taki, to inny wiek.

A sprawa jest prosta - jeśli system ma być utrzymany, to trzeba obliczyć ile do niego wpływa rocznie, ile z niego wypływa, i tak podwyższyć wiek emerytalny, aby kwota się wyrównała. Wiek emerytalny w tym modelu powinien zależeć wyłącznie od tego wskaźnika, żeby system się bilansował. Wskaźnik powinien być aktualizowany co roku, z odpowiednim buforem na nieprzewidziane zmiany, powiedzmy kilka procent.

Dodam, że obecnie system się nie bilansuje. Jest więcej wypłat, na które idą dodatkowe pieniądze z podatków, z kredytów zaciąganych przez Państwo, i z kombinacji z
  • Odpowiedz
@av18: po 45-50 latach stażu pracy, z tym, że:

- lata przepracowano jako górnik na przodku czy inne bardzo ciężkie prace zaliczamy jako kilka lat pracy,
- studia zaliczamy częściowo (np. I stopień jako rok pracy, drugi stopień jako rok pracy, doktoranckie tak samo),
- okres ciąży i wychowywania dziecka też zaliczamy jako pracę, o ile dziecko faktycznie zostało wychowane przez rodziców (jak je mops zabrał, albo trafiło do poprawczaka
  • Odpowiedz
idealnie, jakby każdy odkładał na własną emeryturę, a nie na starsze pokolenia

wtedy każdy mógłby przejść na emeryturę kiedy by mu się podobało


@epi: To nie przeszłoby, ponieważ mundurowi by nie mieli takich dużych emerytur i nie tylko oni( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mabb: sęk w tym, że już teraz ten wiek jest wyższy, niż większość by chciała ;)
a jak z czasem jeszcze wzrośnie? jakby miał wynosić 70 lub 80 lat? niektórzy nawet nie dożywaja takiego wieku, a własnie emerytura jest po to, by w końcu odpocząć i zaznać życia ;)
  • Odpowiedz
@OldFuckinPyroRex: Lol, specjalista ekonomista widzę z ciebie. Zmienią jak mówisz i od następnego miesiąca twoja babcia i dziadek nie mają co do gara włożyć :) Pewnie nawet nie wiesz dlaczego?:)
  • Odpowiedz
Wiek emerytalny bedzie taki, na jaki pozwola finanse... 20 lat temu na emeryta pracowalo 4 Polakow, dzis 1,5. Mozna sobie glosowac, myslec zyczeniowo, obiecywac.. ale kasa musi sie zgadzac :]

Albo wpuszczamy Ukraincow, albo rozmnazamy sie jak kroliki, albo dostajemy tyle, ile wychodzi. Oczywiscie, mozna ustawic na 50 lat, ale wtedy emerytura wyniesie 300 zl :) wiec litosci, nie upraszczajmy tematu w ten sposob.
  • Odpowiedz
@av18: 60 lat kobiety i mężczyźni (równouprawnienie) - nie wiem dlaczego każdy mówiąc o równouprawnieniu chce podnosić wiek emerytalny kobietom, a nie obniżyć mężczyznom
  • Odpowiedz
@av18: Jestem poszkodowany w aktualnie działającym systemie emerytalnym. Moje składki w OFE (II filar) w połowie przejął rząd. Druga połowa zniknie w ciągu najbliższych miesięcy (pójdzie na 500+). Wcześniej, Sąd Najwyższy orzekł że i tak nie są to "moje" pieniądze. Czyli moje obowiązkowe składki oraz mój wybór co do ich alokacji (ZUS czy OFE) okazały się g... warte. Mam hipotetyczny zapis na hipotetycznym koncie. Jestem dobrze sytuowany i oszczędzam w
  • Odpowiedz
@MarcinKubat: Dlatego rozsądnie dac wybor w jaki kruszec inwestowac, malo tego jesli dojdzie do rekordowo wysokiej ceny za zloto na przykład, panstwo je sprzedaje, by kupic dwa razy tyle jak już cena spadnie, różnica na utrzymanie urzednikow, a raczej maklerow gieldowych ktorzy operowali by cala machiną. W przypadku celowych bledow sponsorowanych przez srodowiska ludzi o chytrych nochalach konfiskata majatkow i długa odsiadka, co skutecznie wyłapywalyby służby bezpieczeństwa wewnętrznego .
  • Odpowiedz
@giku: Pracowalo wiecej na jednego gdyż ich praca była gowno warta, dobrze kombinujesz, ilu Niemców pracowaloby na emeryture jednego polaka? O ironio teraz tym ktorzy zyli w prlu zyje sie najlepiej, emerytury po 3000, mieszkania od wladzy, muszą oni wymrzec by nastała normalność.
  • Odpowiedz