Wpis z mikrobloga

Jest sporo dyskusji na temat wieku emerytalnego. Jaki wg Was powinien być idealny wiek emerytalny w Polsce?


#ankieta

Jaki wg Ciebie powinien być idealny wiek emerytalny w Polsce?

  • 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni (po staremu, jak w PRL) 19.4% (994)
  • 65 lat kobiety i mężczyźni (równouprawnienie) 36.6% (1877)
  • 67 lat kobiety i mężczyźni (PO) 14.0% (720)
  • Inna opcja (zostaw komentarz) 14.4% (740)
  • Sprawdzam 15.6% (803)

Oddanych głosów: 5134

  • 182
  • Odpowiedz
@Sicamber: myślisz, że jak ktoś np. zarabia 1200, to bez względu na fakt posiadania dzieci bądź nie - będzie w stanie odłożyć pieniądze? Proszę, zastanów się, zanim coś napiszesz. No i to, co już pisałem - dzisiaj odłożone pieniądze jutro mogą być nic nie warte. Naprawdę nie macie zielonego pojęcia o podstawach ekonomii...
  • Odpowiedz
Jaki wg Was powinien być idealny wiek emerytalny w Polsce?


Równy dla wszystkich w ramach jednej płci.
Jak widzę 34 letnich policjantów z uprawnieniami emerytalnymi to mi się nóż w kieszeni otwiera. Że o górnikach nie wspomnę.
  • Odpowiedz
@Sicamber: dobrze, nie przejmujmy się. Wyjdą na ulicę cuchnący żebrając o pieniądze na jedzenie. Będą wszędzie.

No i może nie zdajesz sobie sprawy, ale nie każdy jest w stanie osiągnąć coś więcej, niż kasę w tesco...
  • Odpowiedz
No i może nie zdajesz sobie sprawy, ale nie każdy jest w stanie osiągnąć coś więcej, niż kasę w tesco...


@MarcinKubat: A więc ktoś nie jest w stanie z 1200 odłożyć samemu pieniędzy, ale już jak z tych 1200 będzie musiał płacić ZUS przez 40 lat to już będzie w stanie odłożyć na emeryturę, tak? W dodatku ZUS zmarnotrawi połowę tych pieniędzy.
  • Odpowiedz
@Sicamber: dokładnie tak! Bo różnica polega na tym, że ktoś ma możliwość odkładania - ale większość społeczeństwa, szczególnie tego najuboższego, tego nie zrobi. Albo nie ma możliwości, tylko przymus odkładania. Wtedy nie ma nic do gadania, nie może nie odkładać, państwo zajmuje się tym za niego.

Dodatkowo czytałeś, co pisałem wyżej? Padło tutaj kilkadziesiąt, jeżeli nie kilkaset różnych pomysłów. Większość, jak twój, to totalne brednie. Ale chwaliłem jeden z nich.
  • Odpowiedz
Zmienią jak mówisz i od następnego miesiąca twoja babcia i dziadek nie mają co do gara włożyć :) Pewnie nawet nie wiesz dlaczego?:)


@mabb: Oświeć mnie, bo ta propozycja nie zmienia zbytnio obecnej sytuacji, tylko ją uniezależnia od wieku, a uzależnia od stażu pracy (nawet pogarsza sytuację części pracowników, bo AFAIR obecnie studia liczą się znacznie lepiej niż w mojej propozycji).

Nawet przy wybraniu "45 lat stażu pracy" (choć przychylam
  • Odpowiedz
Wypłacane z budżetu państwa. Zamiast płacić obecne podatki i zus, zlikwidujmy zus, a różnicę zapłaćmy w podatkach.


@MarcinKubat: Poczytaj, czym się różni podatek od składki i czemu obecni krewni wesołych kupców bardzo by się na takie coś ucieszyli.
  • Odpowiedz
Idealny wiek emerytalny to taki kiedy stwierdzam, ze mam już na tyle kasy odłożonej na koncie, ze nie muszę dalej pracować i samemu postanawiam na nią przejść.
  • Odpowiedz
myślisz, że jak ktoś np. zarabia 1200, to bez względu na fakt posiadania dzieci bądź nie - będzie w stanie odłożyć pieniądze? Proszę, zastanów się, zanim coś napiszesz. No i to, co już pisałem - dzisiaj odłożone pieniądze jutro mogą być nic nie warte


@MarcinKubat: Potwierdzam.

Ludzie, sprawdźcie sobie, jak często się w tym kraju albo zmienia waluta, albo jest denominacja, albo inne nieszczęście (i to, jakie jest oprocentowanie lokat/obligacji
  • Odpowiedz
@OldFuckinPyroRex: ale ja nie mówię, że to jest idealne rozwiązanie, w każdym można odnaleźć plusy i minusy. Nie mniej - czy możesz rozwinąć, co konkretnie masz na myśli? Bo nie wiem, czy mówisz o czymś, co wiem, czy o czymś, czego nie wiem, a w takim wypadku chętnie się doedukuję, bo przecież #wykopuczy ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@MarcinKubat: Potwierdziłem co zawarłeś w swojej wypowiedzi, i dorzuciłem swoje trzy grosze co do oszczędzania.

Zasadniczo, nie dojdzie się do "bogactwa" samym oszczędzaniem - może to być dodatek do inwestowania w coś, może być elementem budowania dupoochraniacza w lepszych latach, może być metodą na unikanie kredytów w przyszłości (oczywiście, odkładać trzeba, chociażby żeby mieć kasę na kilak miesięcy życia między jedną a drugą pracą czy jakieś nieprzewidziane wydatki).

Jednakże, nie
  • Odpowiedz
@OldFuckinPyroRex: tylko się upewnię - twoja ostatnia odpowiedź na pewno odnosi się do tego, co pierwszy raz napisałeś w moim kierunku, czyli o krewnych kupców, którzy by się ucieszyli? Bo mam wrażenie, że odniosłeś się do swojego komentarza związanego z tym, jak często zmienia się waluta, a nie poprzednim, z "krewnymi kupców" - a właśnie o ten komentarzy pytałem ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@av18: wiek moze byc dowolny, tylko zasada taka:
jesli dzis zaczynam pracowac i wiek jest ustalony na 70, to chce dostac emeryture w wieku 70 lat.
Troche w #!$%@? jest ciecie, ze ktos zaczyna pracowac, placi skladki, zeby za 45 lat przejsc, po czym po 30 dowiaduje sie, ze nie 15, ale kolejne 25 ma jeszcze #!$%@?. A po 20, ze kolejne 10. I zamiast 45, finalnie bedzie robil 60.
  • Odpowiedz
@av18: Jestem konkretnie pijany w tej chwili, a mimo tego jestem w stanie określić, że nie da się obecnie wyznaczyć optymalnego wiku emerytalnego, gdyżzarówno zmieniające się opcje polityczne jak i niestaBILNOŚĆ 9BRAK ZDOILNOŚCI) PLANOWANIA DŁugoletniego zaburzają sens funkcjonowania ZUsu i ogólnjie predykcji wieku emeretya;megp/
  • Odpowiedz
@MarcinKubat: AAAAAAA.

No więc, bez zbędnego #!$%@?:

- według wszelkich mądrych prawników, teorii prawa podatkowego i innych niefajnych rzeczy, to podatek jest "świadczeniem jednostki na rzecz państwa (władcy), któremu nie towarzyszy wzajemne świadczenie państwa (władcy) [na rzecz podatnika- dop. mój]" (za: R. Mastalski, Prawo podatkowe, Warszawa 2012, s. 12). Czyli obowiązek zapłacenia podatku i samo zapłacenie podatku nie nakładają na państwo absolutnie żadnych zobowiązań wobec obywatela (typu emerytura, opieka zdrowotna, szkoła), do czego są zgodni zasadniczo wszyscy przedstawiciele doktryny prawa. Czyli państwo w zamian za pobieranie podatków nic nie
  • Odpowiedz
@av18: idealnie, jakby każdy odkładał na własną emeryturę, a nie na starsze pokolenia

wtedy każdy mógłby przejść na emeryturę kiedy by mu się podobało


@epi: nie da sie przejsc do systemu kapitałowego mając system repartycyjny i odziedziczeniu po latach 90 całych masa emerytów wczesnych wypchniętych tam z racji bezrobocia. PRzejscie było by mozliwe jak by w systemie byłą nadwyża a do tego trzeba niskiego bezrobocia i chłonnego rynku pracy oraz prężnej demografii ze współczynnikiem dzietności 2.1.

To znaczy można zrobicto bez tych czynników ale musiał byc płacić podwóją składke na emeryture. NA swoich rodziców repartycyjną i
  • Odpowiedz