Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #amd #nvidia #hardware #rx480

Tak na szybko o rx480. Bylem i tak nastawiony sceptycznie do tej karty ale i tak czuję się lekko zawiedziony wydajnością. Liczyłem na coś pośrodku 970 -980 a jest jednak bliżej 970. Natomiast i tak nie wydajności tej konkretnej karty mnie martwi. Karta robiona na 14nm a taktowania ma niskie. Ba przy niskich taktowania się mocno grzeje (tak wiem referat ale jednak to jest 14nm powinien być ogromny skok w stosunku do 28 nm). Pobór prądu owszem ma niższy od serii 3xx ale jest on na poziomie GTX 970 na 28 nm. To wszystko mnie martwi bo moim zdaniem wskazuje na nie rozwiązane problemy. Albo zwyczajnie architektura GCN juz nie wyrabia albo jest spartolony proces technologiczny. -Bo naprawdę te tkaty, te temperatury to nie wygląda na 14 nm. Do tego z parametry karty nie są złe, ale wcale się nie przekładają na wydajności (chyba ze to właśnie niskie taktowanie wszystko ogranicza ). No ROP trochę mało ale innych jednostek ma sporo. Ogólnie nie uważam jej za złej karty ale te symptomy o których napisałem mnie martwią, szczególnie w kontekście następnych kart. Tak to całkiem spokojnie, cena dolarach też nie jest zła. Polskich cen nie można tak prosto porównywać bo jednak dolar strasznie drogi. (A ceny sugerowane w pln są moim zdaniem zaniżone ).
Jednak najbardziej mnie irytuje postawa AMD. Kolejny raz nakręca, obiecuję a potem ups. Total jak by nam ktoś obiecał wykwintny obiad a dostaliśmy sytego acz zwykłego kotleta. Do tego NDA na dzień premiery a nie wcześniej, choć przy tej wydajności to się nie dziwie. Naprawdę nie wiem po co było to rozbudzanie oczekiwań i teksty ze "będziemy zaskoczeni wydajnością ". To mnie najbardziej wkurzyło a nie sama karta.
  • 17
@Jim_Bravura: Ja również. Teraz siedzę na integrze bo sprzedałem GTX 770. Patrząc na rynek nie widzę jako konsument aby AMD mnie do swojej oferty przekonało. Odziwo niedługo ma wyjsc 1060, wiec poczekam i wtedy zdecyduje co kupie.
@Variv: W pełni się zgadzam z twoimi przemyśleniami. Wygląda na to, że #amd chciało być do przodu technologicznie i zawalili sprawę ale zamiast się wycofać uznali, że za te $200 to jakoś to działa i nie ma co wymagać. Szkoda, zapowiadało się nieźle a wyszło mocno przeciętnie.
@Raffael: Ja się akurat jakoś szyna nie martwię. Mniejsza szyna w 960 sprawdzała się lepiej niż powinna. Toni tu nie powinno być źle. Tym bardziej ze poprawili jeszcze kompresję w stosunku do maxwella (dzięki tej kompresji w ogóle ta 128 szyna działa, alokacja pamięci tez jest wydajniejsze niż np. U starszej serii 7xx )
@Variv: Kompletnie się nie zgadzam.

Karta robiona na 14nm a taktowania ma niskie...

Porównywanie taktowanie w kontekście różnej architektury zakrawa nieco o ignorancje. Przypominam sytuację z Pentium 4 i Athlonami XP.

Pobór prądu owszem ma niższy od serii 3xx ale jest on na poziomie GTX 970 na 28 nm...

A co obiecywali? Wzrost wydajność per pobór energii 1.9 z tego co pamiętam. Wystarczyło sobie policzyć.

Do tego z parametry karty nie
@ediz4: Pobór prądu mnie boli najmniej. Ale pokazuje że AMD na niższym niż nVidia procesie ledwo ja goni. W testach na pure PC gtx 1070 ma mniejszy pobór niż rx480 a karty to zupełnie inny przedział wydajności. Wiec tak trochę niesmak pozostaje mimo tego że AMD poczynili postęp. Siedzę teraz na tablecie to nie chce mi się szukać wszystkich artykułów, wykresów i konferencji AMD na których AMD zachwalala Polaris. Każdy (no
@Variv: Hmm. Przecież to oczywiste że producent będzie zachwalał. Cały szum był jednak pompowany przez użytkowników portali nie przez AMD które nie ma kasy na promocje.

W testach na pure PC gtx 1070 ma mniejszy pobór niż rx480 a karty to zupełnie inny przedział wydajności...

Oczywiście że Nvidia na tym polu nadal górą ale dystans sie zmniejszył. Bierz również pod uwagę że rx ma pamieci gddr5 a 1070 gddr5x które pobierają
@ediz4: Ale AMD ma niższy proces, wiec teoretycznie ma przewagę. 14nm vs 16 nm u nVidia. 1070 ma zwykle DDR5, to 1080 ma DDR5x. Odnośnie jeszcze specyfikacji. Rx480 z wyjątkiem ropow ma więcej jednostek niż 1070. A przepaść między kartami jest ogromna, większa niż by to wynikało z suchej specyfikacji. (Niby 5,8 tfl vs, 6,5 tfl a w grach czuć jak by ta różnica była znacznie większa)
@Variv: 1060 będzie zauważalnie droższa od 480. Jakby miała kosztować 200-240 USD to powstałaby za duża luka w ofercie NV. No chyba, że zaskoczą i faktycznie dostaniemy kartę w tej cenie z 6GB RAM, wtedy może być ciekawie.
@Variv: To są procesy porównywalne

1070 ma zwykle DDR5, to 1080 ma DDR5x....

Masz racje - moja pomyłka.

Rx480 z wyjątkiem ropow ma więcej jednostek niż 1070...

Różne architektury - tego nie ma sensu porównywać. Jedyne co możesz porównać to karty AMD i jak widać jest znaczny postęp choć do Nvidii jeszcze brakuje w perf per watt.
@panczekolady: Jeśli ze wzrostem ceny bedzie szła wydajność to byłbym skłonny zapłacić więcej niż za rx480. Bo wole zapłacić trochę więcej a mieć na dłuższy czas spokój (albo potem miec łatwiej aby ją uzywaną sprzedać)
Różne architektury - tego nie ma sensu porównywać.


@ediz4: . No sens jest aby zobaczyć ktore rozwiązania się efektywniejsze. Moim zdaniem to pokazuje ze GCN mimo ciągłych ulepszeń zaczyna się robić przestarzała i nieefektywna. Jeśli AMD nie opracuje nowej to cały czas bedzie tylko gonić nvidie zamiast szachować jak za starych czasów. - A to już wpływa na rynek i sprawia ze mamy słabsza konkurencje niż moglibyśmy mieć, wiec dla konsumenta
Będzie gonić bo niestety nie ma kasy na R&D


@ediz4: To jest nie do pomyślenia aby nie mieć na to kasy. Ich układy siedzą w obu konsolach, a im ciągle brakuje pieniędzy. AMD jest zwyczajnie źle zarządzane, ze szkodą dla konsumenta.