Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, bo dzisiaj jak nigdy trzykrotnie w odstępie 10 minut wygasił mi się monitor po czym wyskoczył blue screen i reset. Rozkręciłem obudowę, która stoi pod biurkiem i trochę tam posprzątałem, bo nazbierało się kurzu na wentylatorach itd. Od godziny komputer chodzi i jest jak na razie wszystko ok, ale zainstalowałem program speeddfan, żeby sprawdzić jak wyglądają temperatury na poszczególnych podzespołach i widzę, że skacze mi temperatura na core 0.

Powiedzmy, że jak przeglądam jakąś stronę (wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), oraz przeglądam, czy słucham coś na youtube to czasami temperatura skacze nawet w okolice 75 o C. Jak rozumiem jest to temperatura na jednym z rdzeni procesora? Mam i5 2500K niepodkręcony, czy to normalna temperatura dla tego procesora? Pasta była wymieniona chyba z 1,5 roku temu.

Z drugiej strony to, czy wygaszanie się monitora przed resetem i blue screenem raczej nie sugeruje, że problem leżał\leży w karcie graficznej, a nie procesorze?

#komputery #serwispc
Pobierz thisismaddnes - Mam pytanie, bo dzisiaj jak nigdy trzykrotnie w odstępie 10 minut wyg...
źródło: comment_UKrTvlV3KO7TBkDbhabU4D5mKJnSiiNz.jpg
  • 13
@thisismaddnes: 69 stopni w przy obciążeniu procesora 15% to zdecydowanie za dużo. Obciąż go jakimś benchmarkiem i zobacz do jakiej temp. dochodzi. Jak wyglądają temp. na pozostałych rdzeniach? W i5 3570 w spoczynku mam ok. 30 stopni, u Ciebie prawie 70. Ewidentnie coś jest nie tak z chłodzeniem.
I dlaczego CPU Fan masz 0 obrotów? Wiatrak na procesorze się kręci czy stoi?
@garrfik: A gdzie, jak po bluescreenie ułamek sekundy i reset, nie było czasu nic zobaczyć..
@Przemek2197: Nie ma w tym katalogu żadnego pliku, pusto
@monocentropus: Tak box, no szczerze to najczyściej tam nie jest, ale kurdę zawsze boję się zabierać za czyszczenie, bo później często pół dnia mam zabawę z tym, że mi się nie chce komputer uruchomić, pika głośniczek. No, ale chyba będę musiał to ogarnąć
@monocentropus: Wydaje mi się, że jednak to wina zasyfienia komputera, widać, że radiator aż czarny i są na nim kluchy kurzu i pewnie też już wyschniętej na wiór pasty. Plus do tego obudowa stoi pod biurkiem i ma złą cyrkulację powietrza.
@pavulon78: Jak włączyłem film w 1080p, odpaliłem jakiś film na youtubie, muzykę z winampa itd to przy około 40-50% zużyciu procesora podskoczyło nawet do 85 o C, wyczyszczę porządnie
@thisismaddnes: To za dużo. Mi na boxowym chłodzenie w obciążeniu procesora na 100% (programem prime95) maksymalnie dochodziło do 80-85 stopni. Po wymianie chłodzenia na trochę lepsze (SilentiumPC Spartan, za niecałe 90zł) temp. w maksymalnym stresie dochodzą do 62-65 stopni.
W pierwszej kolejności wymień pastę.
W grach obciążenie rdzeni momentami dochodzi do 100% i wtedy pewnie temp. szybuje Ci jeszcze bardziej co prowadzi do zwiechy.