Wpis z mikrobloga

Czy nocując w Zakopanym warto ruszyć na Rysy od strony słowackiej? Czy czasowo zdążymy dojechać z Zakopca do slowackiego miejsca podejścia?
W necie nie znalazłem żadnego aktualnego ciekawego info na temat przejazdu komunikacja z Zakopanego :(

#tatry #rysy #zakopane
  • 13
@olesiu: Dałoby się. Dojazd trochę zajmuje, ale samo podejście na Rysy od strony Słowacji nie jest tak długie, jak z Polski.
Zakopane -> Szczyrbskie Jezioro (3h)
Na Rysy i z powrotem (8-9h)
Powrot do Zakopanego (3h)
W sumie 14h - 15h. Dolicz 1-2 rezerwy, wcześnie wstań i ogarniesz :)
@olesiu: Jesteś uzależniony od komunikacji miejskiej? Musisz jechać Stramą do Smokowca (~2h jazdy). Pierwsze autobusy ruszają o 6. W Smokowcu przesiadka w Elektriczke (ok. 40-50 minut jazdy). Na stacji Popradzkie Pleso byłbyś koło 9-10. Ostatni autobus ze Smokowca rusza koło 18, więc na Popradzkim Plesie musiałbyś być o 17.

Nie wyrobisz się czasowo. Chyba, że masz bdb kondycję i biegasz po górach. Pomyśl o noclegu po drugiej stronie Tatr. Ja drugi
@hard1: dzieki za info
@Varajin: dzieki. Po prostu nie jade tam autem wiec muszę poruszać sie jakimiś busikami. Pierwszy raz ide na Rysy wiec nie zaryzykuje mówiąc ze biegam po górach ;) Giewont, Kasprowy czy Czerwone Wierchy zdobyte bez większego problemu ale Rysy to inna liga.
Mam wstępna rezerwacje w Zakopcu i po prostu chciałem upolować jakis dobry pogodowo dzien i wtedy ruszyć na Rysy, a tak z dnia na
@Varajin: co innego jakbym był sam, to pewnie bym na to poszedł ;) A niestety podczas tego wyjazdu nie moge pozwolic sobie na takie urozmaicenia. Poza tym ze względu na łatwiejsze podejście od strony słowackiej bede starał sie uderzyć od tej strony
@Varajin jest też opcja wejścia od słowackiej tak jak napisałeś, ale powrót już stroną polską. Swojego czasu sam się przygladałem tej trasie i ten wariant wydał się czasowo najkorzystniejszy. Oczywiście jeżeli nie śpimy w schronisku i korzystamy z komunikacji publicznej.
@kaspah: Jeśli kolega @olesiu podróżuje z kimś, kto ma obawy wchodzić na Rysy od polskiej strony, to tym bardziej odradzałbym samo zejście polską stroną, które jest trudniejsze od wejścia.

Cała idea tego wypadu chyba sprowadza się do tego, że towarzysz, z którym podróżował będzie @olesiu nie podoła wejść/zejść na Rysy stroną polską. Stąd cała dyskusja na temat szlaku słowackiego, który jest łatwiejszy i mniej eksponowany.
@kaspah: dokładnie tak jak pisze @Varajin. Gdybym szedł sam to spoczko, pewnie podszedlbym od jakiejkolwiek strony i zszedł jakakolwiek strona ;) Ale podczas tego wyjazdu muszę postawić na nieco lżejsze i bezpieczniejsze podejście.
@olesiu racja, zajście jest zawsze jest gorsze od podejścia, a bezpieczeństwo przede wszystkim. W każdym razie jak wybierasz się jakoś na dniach to uważaj bo w Tatrach jakoś tak ślisko się zrobiło. No i w niektórych rejonach jest zatrzęsienie much - szczególnie w okolicach Czerwonych Wierchów.