Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Lin (Tinca tinca)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: 25 cm
Limit dobowy: 4 szt.

Opis:
Ciało lina jest pokryte drobnymi łuskami, mocno osadzonymi w śluzowatej skórze. Płetwy charakterystycznie zaokrąglone. Otwór gębowy poziomy. W kącikach znajduje się po jednym krótkim i miękkim wąsiku. Żyje w niezbyt głębokich, mulistych i obficie porośniętych wodach rzek i jezior. Hodowany w gospodarstwach stawowych. Występuje w całej Europie prócz Islandii, północnej Szkocji, Skandynawii, Dalmacji, Grecji, Krymu. W Azji spotykany na Syberii. Spotykany w wodach słonawych, np. w zlewisku Bałtyku. Hodowlana odmiana, zwana złotym linem jest w naszym klimacie bardzo popularną rybą ozdobną, często spotykaną w przydomowych oczkach wodnych i stawkach.

Wymiary:
Osiąga długość 70 cm i wagę 6 kg (Węgry, Rumunia).

Odżywianie:
Żywi się drobnymi zwierzętami dennymi. Aktywniejszy nocą. Zimę spędza zagrzebany w mule.

Ciekawostka:
Lin jest także nosicielem bakterii jadu kiełbasianego.

Rozmnażanie:
Tarło rozpoczyna w połowie czerwca. Samica składa około 300 tys. jaj na 0,5 kg. swej wagi przylepiając je do roślin wodnych. Młode wylęgają się po 3 dniach. Dojrzałość płciową osiągają po 3-4 latach.

Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić):
Od pierwszego wiosennego ocieplenia, zazwyczaj wypadającego w połowie maja, do połowy czerwca. Po tarle najlepsze brania przypadają na końcówkę sierpnia i wrzesień, czyli późne lato i wczesną jesień. Dobra pogoda na lina to pogoda pochmurna z niewielkim wiaterkiem. Można łowić go również w nocy.

Metody i techniki połowu(Jak łowić):
Najlepsze efekty da łowienie na zestaw ze spławikiem, przy użyciu łódki. Jednak można próbować złowić lina także z gruntu.
Przynęty:
Białe robaki, czerwone robaki, kukurydza, kanapki z czerwonego robaka i kukurydzy, rosówki (najlepiej kawałki), bułka, chleb.
Zanęty:
Głównie zanęty sypkie z przeznaczeniem na lina i karasia lub inne ryby karpiowate. Można stosować wszelkie ziarna, kukurydzę, groch.
Zestaw: Ważne jest aby nasz zestaw nie był zbyt mocny. Ryby te są bardzo ostrożne i nie połakomią się na coś, co im nie będzie odpowiadało.
Spławikowy: żyłka 0,22mm, wędka do 4,5 metra długości, haczyk numer 10-12.
Gruntowy: wędka najlepiej feeder 3,60 lub 3,90 metra.

Rekord Polski: 65 cm i 4,50 kg

Kulinaria:
Zaliczany do ryb średnio tłustych. Lin duży, 2–3 kilogramowy, jest znacznie tłuściejszy, a co za tym idzie i nieco smaczniejszy. Dość ościsty.
Ryba nie nadaje się do solenia. Można ją natomiast smażyć i marynować w zalewie octowej. Mniejsze liny nadają się do zmielenia razem z ośćmi i przyrządzenia z nich pulpetów, kotletów frykadeli.
Lina można smażyć z łuską, która przesmażona daje chrupiącą , smaczną skórkę. Jednak liny ze zbiorników mulistych, albo łowione w czasie okwitu zbiorników, gromadzą w łuskach nieprzyjemny mulisty zapaszek. Dlatego latem warto liny skrobać bardzo dokładnie.
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,lin-pieczony-w-folii,79413

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Lin (Tinca tinca)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochro...

źródło: comment_3AiIN2aIgCetKyAjKpmmUQnRAjV3UGXO.jpg

Pobierz
  • 14