Wpis z mikrobloga

#programowanie #java
Mireczki programistyczne, rozważam dosyć poważnie przejście z .NET (aplikacje webowe, full stack developer z przewagą backendu, 3 lata doświadczenia komercyjnego, projekty zarówno zagraniczne jak i z PL, praca na B2B) do Javy. To co mnie hamuje, to że w projektach, które aktualnie robię, jestem jako middle/senior, co wiąże się z określoną kasą. Nie stać mnie (finansowo) na zaczynanie od nowa od juniora. Jak oceniacie możliwość zmiany technologii przy zachowaniu podobnej kasy, co byście polecili poczytać żeby było to możliwie szybkie i łatwe? Czy uważacie (zupełnie subiektywnie), że to ma sens? To co mnie skłania do zmiany, to ilość interesujących ofert pracy - jako .netowiec zwykle biorę co jest, bo wybór nie jest zbyt wielki i na jedną ofertę dla .netowca przypadają 3-5 (zależnie od miasta) oferty dla javowca, więc zakładam, że mógłbym sobie powybrzydzać trochę. Będę szczególnie wdzięczny za opinie osób, które też kiedyś dopuściły się takiej "zdrady" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 7
Jak oceniacie możliwość zmiany technologii przy zachowaniu podobnej kasy, co byście polecili poczytać żeby było to możliwie szybkie i łatwe?


@Mu_H: szczerze mowiac to Java i .NET w zastosowaniach biznesowych jest mocno podobna, pewne koncepcje sa wspolne, wiec nie sadze, zebys musial zaczynac od juniora.
Z drugiej strony w Javie masz duzo wiekszy rozstrzal i mniejszy prog wejscia, wiec zwyczajnie trzeba wiecej juniorow stad i ofert pracy wiecej.
Ale tez nie
@M4ks: ja mam wrażanie, że niestety .NET trochę zaczyna zdychać ostatnio. Otworzyli kod i poszli w Core, co miało przyciągnąć programistów z innych języków i właśnie obniżyć "próg wejścia" ale ja nie widzę znaczącej poprawy. Może trzeba jeszcze poczekać, nie wiem. W każdym razie projekty, które się trafiają, to niestety głównie utrzymanie (czytaj "fixowanie tego co jest") ew. dodanie paru nowych funkcjonalności do istniejących systemów. Aplikacji pisanych od zera miałem przez
a w javie będziesz miał jeszcze więcej utrzymania o wiele starszych projektów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a sadzisz, ze w Javie co chwila nowości? ( ͡º ͜ʖ͡º) Chyba nie wiesz, ile jest legacy syfu w tym jezyku, zwlaszcza z czasów gdy .NET nie istnial...


Utrzymanie jest wszędzie, w każdym języku. Po prostu jeżeli ofert pracy w danym języku jest kilka razy więcej, to