Wpis z mikrobloga

Witajcie, Mireczki! Wiem, że wielu z Was czeka pewnie na #mecz, ale co by było, gdyby ktoś Wam powiedział, że jego wynik jest już przewidziany? Ba! Wiadomo już nawet, kto wygra #euro2016. I to nie ze względu na kogoś pokroju Zdzisława K., ale dlatego, że wolna wola jest niemożliwa. Prościej: to nie #lewandowski decyduje, czy strzelić gola, czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Względnie interesujące? Cóż, o tym właśnie jest wywiad, którego na łamach czasopisma "Filozofuj!" udzielił Galen Strawson, jeden z najwybitniejszych znawców tematu, wieloletni profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego. Nieskromnie przyznam, że do spotkania ze Strawsonem zostałem oddelegowany ja (w końcu piszę doktorat m.in. o jego poglądach), więc gdyby ktoś z Was miał do tekstu pytania, bardzo chętnie odpowiem na nie wedle swojej wiedzy.
Aha - tekst można znaleźć tutaj w wersji online, natomiast ładnie połamany PDF można zassać stąd. Miłej lektury!
PS. Jeżeli zaś komuś nie chce się czytać, poniżej podrzucam krótkie wideo na podobny temat - oczywiście z Galenem Strawsonem :D Angielski na poziomie licealnym wymagany.

#filozofia #tworczoscwlasna #wola #determinizm #nauka no a skoro determinizm, to i trochę #fizyka
  • 1