Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Zakończenie wątku o chytrym prezydencie z Tokyo. Przyciśnięty do muru, poddał się do dymisji. Więcej tutaj: http://www.wykop.pl/wpis/18158345/dokonczenie-watku-odnosnie-chytrego-prezydenta-tok/

2. 9 czerwca rozpoczęła się międzynarodowa wystawa poświęcona zabawkom International Tokyo Toy Show. Co ciekawe, producenci swoje produkty kierują nie do najmłodszych ale do dwudziesto i trzydziestolatków, jako do wyrośniętych dzieci z gotówką do wydania.
Producenci wystawiali rozmaite zabawki, od lalek, przez samochody do godzili. Były to głównie zabawki, które były ciężko dostępne ze względu na problemy ekonomiczne 20-30 lat temu. Obecne pokolenie może zaspokoić swoje dziecinne fantazje i kupić wymarzone produkty. Ceny są w przedziale od 800 jenów (ok 30 zł) do 20.000 jenów (ok 740 zł) za limitowaną wersję statuetki Godzili. W wystawie bierze udział 160 firm i prezentuje ponad 35.000 zabawek, figurek czy statuetek. Wstęp był wolny dla wszystkich.

3. Jedno z największych biur podróżniczych JTB zostało zaatakowane przez emaila z trojanem i wykradziono 7.93 miliona danych klientów zawierających poza imieniem, nazwiskiem i adresem także numery paszportu i daty urodzenia. Atak nastąpił poprzez wysłanie specjalnie spreparowanej wiadomości z załącznikiem niby od pracownika linii lotniczej, proszącego o sprawdzenie danych klienta. Pracownik JTB otworzył załącznik i tym samym zainfekował swój komputer. Atakujący uzyskali dostęp do serwera 19 marca ale dopiero 25 marca dział IT wykrył i zablokował podejrzany ruch wychodzący z serwera.
Biuro JTB prowadzi regularnie szkolenia, w ramach treningu wysyła podobne maile i stara się uczulać pracowników, niestety okazało się to niewystarczające. Prezes JTB przeprosił wszystkich klientów i zapewnił, że polepszono zabezpieczenia oraz wprowadzono nowe zasady oraz dodatkowe szkolenia dla pracowników.

4. Rząd zamierza zmienić przepisy z prawa pracy odnośnie tymczasowych pracowników czy pracowników pracujących na niepełny etat. Zmiana ma dotyczyć wyrównania pensji między pracownikami pełnoetatowymi a tymczasowymi, jeśli wykonują tą samą pracę i ich kwalifikacje są podobne. Dodatkowo pracownicy tymczasowi czy na niepełny etat nie dostają zwrotów kosztów dojazdu do pracy, wszelkie zapomogi czy to związane ze śmiercią najbliższych czy innych okoliczności są o wiele mniejsze lub absolutnie ich nie dotyczą. Tak samo jest z dofinansowaniem do posiłków oraz dodatkowych korzyści, która firma oferuje pełnoetatowcom.
Rząd, poprzez zmiany w przepisach zamierza zmusić pracodawców do równego traktowania pracowników odnośnie dodatków oraz kosztów dojazdu do pracy. Są to jedynie projekty ustaw i zalecenia. By faktycznie zmienić prawo, potrzebna jest cała procedura, która najprawdopodobniej zakończy się w 2019 roku. Obecnie rząd jedynie zaleca zastosowanie tych wytycznych, ale ponieważ nie jest to obowiązkowe, nie wiadomo czy pracodawcy tak chętnie się dostosują.

5. W prefekturze Akita doszło do kilku ataków niedźwiedzi na ludzi. Cztery osoby nie żyją. W zeszły piątek zastrzelono niedźwiedzia, a w jego żołądku odkryto ludzkie szczątki. Zastrzelone zwierzę to 1.3 metrowy azjatycki czarny niedźwiedź. Podejrzewa się, że ze względu na mały obszar, gdzie doszło do ataków, sprawcą był właśnie on. Dochodzenie jest w toku.

6. Rozpoczął się proces obecnie 16 latka, który rok temu zamordował swoją 50 letnią matkę oraz 81 letnią babcię.
18 maja 2015 roku o godzinie 13 zgłosił się na posterunek policji w dzielnicy Totsuka w Yokohamie, trzymając w ręku zakrwawiony nóż. Policja po przeszukaniu mieszkania odkryła zwłoki matki oraz babci. Chłopak pytany dlaczego to zrobił, twierdził że matka i babcia cały czas na niego krzyczały za to, że nie odrabiał prac domowych na czas oraz krytycznie wyrażały się o jego planach na przyszłość a raczej ich braku. W chwili morderstwa, jego 12 letnia siostra była w szkole a ojciec był na delegacji z pracy.
Oskarżony ostatni rok spędził w zakładzie psychiatrycznym, gdzie sprawdzano czy jest zdrowy. Opinia lekarzy potwierdziła brak choroby psychicznej i dlatego rozpoczął się proces przed sądem. Grozi mu nawet kara śmierci.

7. Sklep kombini (całodobowy sklep ze wszystkim potrzebnym do przeżycia rzeczami i nie tylko) FamilyMart w dzielnicy Kanazawa w Yokohamie został po raz drugi okradziony. Złodziej, grożąc nożem kuchennym zażądał wydania gotówki. Łupem padło około 100.000 jenów (ok 3.700 zł). Z monitoringu wynika, że jest to ta sama osoba która dokonała napadu w tym samym sklepie 25 maja. Policja szuka sprawcy.

8. Kontynuacja wątku zabójstwa 16 dniowej dziewczynki. Sąd w Yamagacie skazał na 4 lata więzienia 18 latkę, za uduszenie swojej córeczki w 2015 roku. Ona i jej mąż wtedy 22 letni Yoshimi Suzuki, zamknęli w 20 centymetrowym pojemniku na śmieci niemowlaka, gdyż ta płakała i przeszkadzała im w graniu w gry wideo. 31 maja sąd skazał oddzielnie ojca na 4.5 roku więzienia.

9. Sony Corporation ogłosiło, że ich historyczny budynek, symbol firmy w Ginzie znany jako "Brama do Ginzy" zostanie zburzony. W jego miejscu zostanie zbudowany tymczasowy park na potrzeby olimpiady 2020, gdzie będą odbywać się imprezy oraz koncerty. Budowa nowego budynku rozpocznie się po zakończeniu olimpiady a ma być oddany do użytku w 2022 roku.
Obecną „Bramę do Ginzy” rocznie odwiedza około 4 milionów turystów, mieści się tam sklep Sony, restauracje oraz scena gdzie odbywają się różnego rodzaju prezentacje czy występy. Stary budynek został otwarty w 1966 roku i zaprojektowany według pomysłów współzałożyciela firmy Sony Akio Mority.

10. W parku w Shinjuku odbył się marsz mniejszości seksualnej z grupy Stonewall Japan wspierającej LGBT.
Prawie 200 uczestników przemaszerowało przez park, niosąc świece oraz transparenty z napisami wyrażającymi współczucie i solidarność z ofiarami masakry w Orlando. „To się mogło wydarzyć w każdym miejscu na świecie” powiedziała organizatorka marszu, Amerykanka Ana Laraia. „Marsz nie był specjalnie planowany ani jakoś specjalnie przez nas promowany. Taka potrzeba wyszła z tokijskiego środowiska LGBT a my ją wsparliśmy” powiedział Indyjczyk Sonal Malkani.

Bonus:

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych naszych rodaczek jest Sylwia Kato (加藤シルビア). Urodzona w prefekturze Saitama w 1986 roku, jej mamą jest Polką. Sylwia jest stałą prezenterką w telewizji TBS programu porannego i wiadomości. Jest także prowadzącą plebiscytu Japan Record Awards. Nie ukrywa swojego dziedzictwa, zawsze pojawia się na dniach Polskich w Tokyo Roppongi i oczywiście mówi po polsku.

Jej blog: http://tbs-blog.com/sylwia-k/

#wiadomoscizjaponii #japonia #amajapan #ciekawostki
ama-japan - Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Zakończenie wątku o chytrym pre...

źródło: comment_sDqnZ3LsvNqdHEdhyeaozEn4lDYQSDX3.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ama-japan: uśmiechnięta japonka z kijem bejsbolowym ( ͡° ͜ʖ ͡°) po takiej grafice wstępu mogę przystąpić do lektury.

EDIT: ok, półjaponka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
przy okazji:

„Marsz nie był specjalnie planowany ani jakoś specjalnie przez nas promowany. Taka
  • Odpowiedz
@ama-japan: ten gość po lewej co jest pod koniec filmu co zapodaj @sebask to nie przypadkiem komik Koji Higashino?
Kojarzę godz gościnnych występów w Gaki no Tsukai bodajże (dawno temu oglądałem trochę tego)
  • Odpowiedz
@ama-japan: Dużo jest w Japonii przypadków ataku dzikich zwierząt na ludzi? Zawsze mnie zastanawiało jak to Japończycy robią, że w kraju o tak małej powierzchni i tak mocno zaludnionym dają radę wydzielić przestrzenie dla dzikiej przyrody.
  • Odpowiedz
  • 3
@krnabrny_brodacz Japonia wbrew pozorom ma dużo przestrzeni z lasami i polami. Dziki i niedźwiedzie oraz małpy może mniej groźne ale atakują. Wystarczy 60 min pociągiem poza Tokyo i masz wieś i lasy z górami.
  • Odpowiedz