Wpis z mikrobloga

@jestem_legenda Zanim zaczniesz szkalować wychodzenie na pole, dowiedz się, jak było naprawdę.

To oczywiste, że wychodziło się na dwór doglądać chłopstwa, zjawisko to trwało przez długie lata, co było podstawową przyczyną Rabacji Galicyjskiej w której najbardziej znanym przywódcą był Jakub Szela. #jakubszelacwel

Ku uczczeniu pamięci tego strasznego wydarzenia, szlachta, magnateria i arystokracja podkreślała wychodzenie na pole, aby chłop wiedział, gdzie jego miejsce.
Potomkowie chłopów uczestniczących w tamtym wydarzeniu rozplenili się po terenach
@jestem_legenda: Kraków gród królewski, najważniejsza szlachta mieszkała blisko króla i szlachta ta miała nadane ziemie na północy. Na ziemiach tych służyło im chłopstwo. I co następuje: Taki pan Tarnowski opuszczał Tarnów i mówił do żony, że jedzie na pole na północ doglądać włości... Czy Wisła nie wylała... Czy chłopi robią dobrze.. Czy ich jakieś zbóje nie nękają itd. A taki Józek z północy mówił do swojej Halinki, że jedzie na południe
Wszyscy o tym wychodzeniu na pole u krakusow ale to mnie jakoś szczególnie tu nie razi. Mieszkając w tym mieście od kilku ładnych lat nie mogę zdzierzyc jednego słowa, a mianowicie: "Oglądnąć" zamiast obejrzeć. Co to jest za twór...