Wpis z mikrobloga

Przypomnę tylko, co obiecywał minister środowiska PiS (poniżej wyborcza ulotka pana od decyzji w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej).
Dla tych, których jakoś wiadomość ominęła - tenże człowiek usiłuje doprowadzić do wykreślenie z UNESCO tego wyjątkowego lasu na skalę światową, by móc go przerobić na deski. To niewiarygodne, by przedstawiciel jakiegokolwiek kraju na takim stlanowisku chciał wykreslenia jakiegokolwiek wytworu przyrody z tej elitarnej listy, gdzie dostać się jest a niezmiernie trudno. Kompletna kompromitacja

#dobrazmiana #pis #demokracja #puszczabialowieska #unesco #neuropa #4konserwy #polityka
NiespodziewanaRiposta - Przypomnę tylko, co obiecywał minister środowiska PiS (poniże...

źródło: comment_ckHuta7l5vpkwM0w3GcUbCXD6VVsOdtR.jpg

Pobierz
  • 54
  • Odpowiedz
@KafkaArt: Albo będzie naturalna, albo stanie się lasem sadzonym jak 95% lasów w PL. Wtedy nie będzie niczym wyróżniać. Sensownie to on może mówi, ale to jest tylko gdybanie. Przeczytaj artykuł na wiki o korniku to się dowiesz że jest ważny dla środowiska, inna sprawa część ściętych drzew powinni zostawić w lesie aby mogły je wykorzystać zwierzęta żyjące na takich drzewach, a tu się promuje dodatkową wycinkę zarobkową. Oczywiście z
  • Odpowiedz
- tenże człowiek usiłuje doprowadzić do wykreślenie z UNESCO tego wyjątkowego lasu na skalę światową, by móc go przerobić na deski.


@Zwanek: Źródło? Czyżby nieoficjalne doniesienia dziennikarza TokFM?
  • Odpowiedz
@j3sion:

Albo będzie naturalna, albo stanie się lasem sadzonym jak 95% lasów w PL.


Nie wiem, skąd informacja o procentowym udziale lasów powstałych z sadzenia, ale nie znam dokładnych danych, więc się nie
  • Odpowiedz
@KafkaArt: Nie czytam wyborczej, ale tak jak wspomniałem, jak ingerencja człowieka wzrośnie to puszcza straci swoje walory jako naturalny las. Jeśli świerk w puszczy ma umrzeć z powodu kornika, to tak powinno być. Drzewa wyschną i umrą, a za jakiś czas na ich miejsce wyrosną nowe. Myślisz że jak wycinka będzie się zwiększać z roku na rok to las nadąży z uzupełnianiem drzewostanu? Będzie się dosadzać nowe drzewa żeby mogły
  • Odpowiedz
@j3sion: Tak jak pisałam, wszystko sprowadza się do tego, czy chcemy mieć Puszczę, czy monokulturę grabową. Jeśli monokultura nam nie przeszkadza, to musimy mieć świadomość, że nie będzie tam już wtedy ani bogactwa roślin, ani bogactwa zwierząt. Równie dobrze możemy wtedy zlikwidować Białowieski Park Narodowy, bo zniknie to co chcemy tam chronić - bioróżnorodność. I nie chodzi tu tylko o drzewa, ale też o rośliny runa, krzewy, mchy, porosty, owady,
  • Odpowiedz
@KafkaArt: niestety nie przewidzisz co się stanie, może puszcza sobie poradzi, może nie. Skąd wiesz że śwerki i sosny nie odrosną? Teraz wycina się drzewa które są zarażone, ale na tyle zdrowe że mogłyby sobie poradzić. Ale oczywiście trzeba się wtrącać. Jak na razie to minister coś wspominał o wykreśleniu z listy UNESCO.
  • Odpowiedz
@j3sion: Skąd wiem, że sosny i świerki znikną? Bo już teraz się nie odnawiają. Jedynym gatunkiem, który poszerza obszar swojego występowania jest grab, a pod nim już nic innego się nie odnawia.
Z wtrącaniem się to też do końca nie jest tak. To jakby mieć piękny zamek albo inne dziedzictwo architektury, ale ani go nie chronić, ani nie remontować, tylko patrzeć jak powoli niszczeje i się rozpada, bo to przecież
  • Odpowiedz
@KafkaArt: Weź przestań, porównujesz coś martwego(zamek) do żywego organizmu(las). Nie odnawia się wystarczająco szybko? Może to przez wycinkę zdrowych drzew, które mogłyby dać schronienie młodym póki jeszcze rosną. Nikt nie sprawdza jakie drzewa są wycinane, a jak ktoś krzyczy że są zdrowe to wszyscy udają że nic się nie stało, a kasa płynie do odpowiednich kieszeni.
Same lasy dostają za drewno grosze, to osoba które to drewno kupuje i obrabia
  • Odpowiedz
@j3sion: Nie "nie odnawia się wystarczająco szybko", nie odnawia się wcale.
Widzę, że brak Ci elementarnej wiedzy na temat lasów w Polsce. Skoro leśnicy tak tną na potęgę, wywożą samo najlepsze drewno z lasu i rozgrabiają Puszczę, to jakim cudem ona jeszcze istnieje? Jakim cudem istnieją inne lasy w tym kraju? Jakim cudem lesistość z roku na rok wzrasta? Ale nie, bo WWF (który trzepie na tej całej aferze taką
  • Odpowiedz
Umieranie drzewa po ataku kornika to ok. 10 lat. 10 letni świerk ma ok. 2-3 m, czasem więcej, jak martwe drzewa zrobią miejsce to wyrosną nowe. Zalesienie rośnie, bo lasy są sadzone, wcześniej coś pisałaś że się od tego odchodzi.

W ostatnich latach coraz bardziej odchodzi się od sadzenia.


To się odchodzi czy się sadzi? Wokół mnie pełno szkółek leśnych, sam pracowałem przy sadzeniu lasu i w PL i w DE, więc
  • Odpowiedz
@j3sion: Po pierwsze, nie wiem skąd informacja, że zamieranie drzewa trwa 10 lat, przy gradacji to jest kwestia miesięcy.

Oczywiście, że się sadzi, ale promuje się odnowienie naturalne, ewentualnie siew. Wytłumaczę: odnowienie, to nie tylko sadzenie. Las można odnawiać naturalnie lub sztucznie. Tam gdzie jest to możliwe, preferuje się wybieranie odnowienia naturalnego. Niestety nie wszędzie tak się da.

W kwestii szkółek, nie wiem gdzie mieszkasz, ale z tego co wiem, jedno nadleśnictwo posiada zazwyczaj max.1 własną szkółkę leśną (jeśli w ogóle ją ma, bo coraz więcej szkółek jest likwidowanych ze względu na brak opłacalności). Za to nikt nikomu nie zabrania prowadzenia prywatnej szkółki. Wolny rynek, jeśli chcesz to też możesz sobie jedną założyć i sprzedawać sadzonki do Castoramy czy
  • Odpowiedz
Chcesz monokultury grabowej


@KafkaArt: Widzę że przeczytałaś jakiś artykuł i jest to twój jedyny argument. Nie ma żadnych wskazań do tego że wszystkie świerki umrą, ale jak zostaną wycięte to na pewno ich tam już nie będzie. Puszcza radziła sobie setki lat sama, a teraz nagle potrzebuje ratunku, a że przy okazji zarobią znajomi królika to jest pewnie drugorzędna rzecz.
  • Odpowiedz
@j3sion: Jest wiele ciekawych artykułów, które warto na ten temat przeczytać, ale to akurat jest coś, co słyszałam od wielu ludzi, którzy mają o wiele większą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie niż Ty. Spędzili lata na pracy naukowej, lub przez wiele lat pracowali w Puszczy.
W kółko powtarzasz, że to musi być przekręt i ktoś na pewno na tym zarobi, ale jak na razie jedynymi, którzy na tym zarabiają
KafkaArt - @j3sion: Jest wiele ciekawych artykułów, które warto na ten temat przeczyt...

źródło: comment_3kOiHPRQno24g4MAyVM3Po1lUHqSo0da.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz