Wpis z mikrobloga

@jurny_juhas: Mam 5 VLANow na L2 Cisco bez S2S. Poki co urzadzen mam okolo 100 z czego prawie polowa to vo-ip.

Potrzebuje bezpieczenstwa przede wszystkim. Latwosc obslugi to wazna lecz nie kluczowa sprawa, RouterOS jest dla mnie intuicyjny.
@TypowyNerd: No to skoro ogarniasz RouterOS, to bierz mikrotika. W chwili obecnej, u mnie działa Mikrotik, a nie mam żadnego VLANu i 15 komputerów w firmie, ale ruch danych jest olbrzymi, bo wszyscy pracują na plikach graficznych umieszczonych na centralnym serwerze + serwer lustrzany do kopii zapasowej. Na MT mam skonfigurowany WAN Failover, ale bez load balancingu, bo łącze backupowe jest ... takie sobie ( ͡° ͜ʖ ͡°
@TypowyNerd: a ja polecę ubnt edge router. Kosztuje nieco ponad 1k, a spełni twoje wymagania.
Wiadomo że taki cisco zapewne ma dużo większe możliwości o których w 90% nie słyszałeś. Najlepiej gdybyś opisał co dokładnie potrzebujesz.

Interfejs ubnt jest bardzo prosty.
@s3ba11: Dokladnie potrzebuje bezpieczenstwa i +/- flow 10gbit. VLANy sa pozakladane na poziomie switchy Cisco.

Milo by bylo rowniez miec cos latwego jak RouterOS w mikrotiku ale BEZPIECZENSTWO na szczycie. Nie potrzebuje zadnych nadzwyczajnych funkcji wbudowanych gdyz wszystko z czego korzystam to obecnie biznesowy standard a router ktorego uzywam w tej chwili to domowy Draytek ktoremu bajerow nie brakuje.

Rozwazam Juniper, Cisco i Mikrotik.
@TypowyNerd: o ruchu powinieneś wspomnieć na początku, to znacząco zmienia obraz. Ubnt w takim wypadku odpada, mimo że ma porty SFP ale niewiem czy wkładka na 10G wejdzie.
Na ccr dużo złego słyszałem jako router brzegowy np. do bgp. Przy takim ruchu i budżecie nie warto iść w mikrotika czy ubnt.
@TypowyNerd: osobiście nie używałem mikrotika jako router brzegowy, ale wielu odradza ten sprzęt na brzeg. Podpytaj na trzepak.pl tam chłopaki ci lepiej doradzą niż tutaj.
Osobiście nie miałem styczności z routerami tej klasy od cisco czy junipera, dlatego nie doradzę.
@TypowyNerd: masz 10G ruchu poza sieć firmową czy wewnątrz. Jeśli wewnątrz to nie lepiej odpalić ruting na jakiejś parze przełączników? Typu wspomniane przez Ciebie ex4200?