Wpis z mikrobloga

Dzięki @EpicMakers otrzymałem książkę "Historia Bez Cenzury" - Wojciech Drewniak.
Obiecałem, że jak skończę to zrobię recenzję książki - a więc oto ona :)

Opisuje ona historię odrobinę inaczej niż książki znane do tej pory. Inaczej nie znaczy źle, inaczej znaczy - skupia się na wydarzeniach które są:
- ważne
- mało znane i ważne
- mało znane i ciekawe

Nie koloryzuje, nie próbuje się przypodobać któremuś władcy. Dat jest bardzo mało, bo w sumie nie są one szczególnie ważne. Czy coś zdarzyło się 1200 roku czy 1400 - ma jakieś znaczenie? A tym bardziej czy coś miało miejsce 12 sierpnia 1360 czy 13 sierpnia 1360...

Polecam każdemu ją przeczytać. Można naprawdę ekspresowo przypomnieć historię najważniejszych królów polski. Czemu nie największych? Bo jest historia rozbiorów opisana krok po kroku. Przecież urzędującego króla, który pozwolił na upadek państwa Polskie nie można nazwać "największym".

Ochów i achów mogę pisać naprawdę dużo, bo to świetna książka.

Może więc co mi się nie podobało? Odczuwam niedosyt. Chciałbym o każdym władcy (lub stuleciu) podobną książkę (podobnej objętości). Ta książka jest niczym espresso, ale dzięki temu całkiem mocno zachęciła mnie aby poszukać kolejnych podobnych książek i poczytać jeszcze więcej na dane tematy.

#recenzja #ksiazka #ksiazki #hbc #wojciechdrewniak
  • 3