Wpis z mikrobloga

Czy istnieje taki grzech, po popełnieniu którego katolik na 100% trafi do piekła? Możemy założyć, że osoba ta przed śmiercią zdąży się wyspowiadać i żałować za wszystko co zrobił, świadomie przyjmie księdza.

Jeżeli tak, do poproszę o przykład. Podkreślam, że przykładowy czyn ma na 100% przekreślać zbawienie. Zakładamy też, że nie ma żadnych ograniczeń w środkach i czynach.

#religia #katolicyzm #pytaniedoeksperta
  • 16
  • Odpowiedz
@tgdnx: @Ignacy_Patzer: @SquashPL:

Śpieszę z odpowiedzią:

„Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.” (Mt 12:30-32)

Przypisywanie sobie
  • Odpowiedz
@tgdnx:

Po pierwsze to on może sobie protestować - z punktu prawnego nie ma to żadnego znaczenia.

Do meritum - nie wiem co myśli, nie znam jego sumienia - nie spowiadał mi się. Nie wiem czy tak myśli, dlatego powstrzymam się od wyroków.

Mimo wszystko fajne pytanie.
  • Odpowiedz
@classicalover: według wykładni kościoła te 4 embriony to dzieci i ksiądz z pewnością o tym wie. Jeżeli jego protest będzie jedynym powodem zniszczenia tych embrionów to sytuacja jest raczej jasna. W jaki sposób mógłby się od tego wykręcić?

Jesteś pewien, że to co napisałeś jest w 100% pewne jeżeli chodzi o utratę zbawienia? Bo w takim przypadku pod punkt 1 łapią się wszyscy, którzy wiedzieli, że masturbacja jest grzechem ciężkim a
  • Odpowiedz
@classicalover: to teraz niech mi ktoś wytłumaczy gdzie jest motywacja do bycia dobrym za życia skoro wedle tego co piszecie nawet Breivik który zabił ~70 osób jeśli wyrazi skruchę, pójdzie do spowiedzi nie pójdzie do piekła. Rozumiem, że bycie dobrym nie wynika z samej wiary a z etyki ale kurde - no dla mnie to mało logiczne.
  • Odpowiedz
@classicalover:

3. sprzeciwiać się jakiejś prawdzie chrześcijańskiej (np. że Bóg jest Sędzią Sprawiedliwym),


Czyli co ? Jeśli ktoś jest że tak to nazwę zbuntowanym ateistom i twierdzi, że Boga nie ma, a nawet jeśli jest, to jest niesprawiedliwym sadystą, ale jednak się nawraca to i tak nie ma szans na zbawienie ?

5. mieć zatwardziałość wobec natchnień Ducha Św. (np. do czynienia dobra),


Jakiś czas temu byłem w szpitalu na SORze
  • Odpowiedz
@SquashPL: Jeśli Breivik SZCZERZE się nawróci i SZCZERZE będzie żałował za grzechy, to ja nie widzę żadnego problemu.

A czy logika grzechu pierworodnego jest dla Ciebie w jakikolwiek sposób logiczna ? Akceptujesz to, że jesteś grzesznikiem dlatego, że Adam zgrzeszył a nie dlatego, że Ty zgrzeszyłeś ? Nie masz nic przeciwko temu, żeby cierpieć za grzechy Adama ?

Jezus umarł za Ciebie i jeśli w to wierzysz, to jesteś święty i
  • Odpowiedz
@bachuxd: dobra, przyjmuje wytłumaczenie ale to tak trochę jak w szkole - uczysz się cały rok, dobrze Ci idzie dostajesz na koniec 5. Przychodzi inny uczeń, który ściągał, miał 2 i 3 - na koniec roku przychodzi i chce zdawać na wyżej - ma 5. Ty pracujesz systematycznie, a on pod sam koniec. Efekt ten sam - jak każdy wie, takie sytuacje w szkole zniechęcały, nie dawały motywacji do nauki. W
  • Odpowiedz
A tak swoją drogą - co z samobójstwem? Breivik może się nawrócić, no a samobójca kiedy? W czasie 2 sekund pomiędzy skokiem a upadkiem z mostu w powietrzu? Co z samobójcami, którzy pozbawiając się życia popełniają grzech śmiertelny i w teorii pozbawiają się życia wiecznego?
  • Odpowiedz
Jeśli zaczęliśmy od ogólnych prawd - przejdźmy teraz do wyjaśnienia:

@bachuxd

Nie na darmo napisałem w pierwszym poście, że

Oczywiście to nie konkretne czyny tylko postawy.


Stawia to grzechy przeciw Duchowi Świętemu w świetle nie jednorazowych "wybryków", ale trwałych postaw ludzkich.

Jeśli wyjdziemy z definicji Piekła z KKK (punkt 1033) dowiemy się, że: „Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego i nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego wyboru
  • Odpowiedz
@SquashPL: Masz po prostu wypaczone przez religie postrzeganie Bożej sprawiedliwości.

1 Albowiem królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. 2 Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. 3 Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, 4 i rzekł do nich: "Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam".
  • Odpowiedz
Jeśli do końca życia (prawdopodobnie, zakładam, że ta sytuacja jest taka jak to opisuje x. Zalewski) ten Biskup jak i Breivik będą utrzymywać to, że zrobili dobrze mimo wyraźnych nakazów Jezusa Chrystusa, wtedy sprawa się całkowicie klaruje.


@classicalover: jeżeli ten Biskup może żałować za czyny i przez to będzie miał możliwość zbawienia to w takim razie te 6 grzechów przeciwko duchowi św. nie jest odpowiedzią na moje pytanie.

Przypisywanie sobie władzy
  • Odpowiedz
@classicalover: No dobra chyba się zgadzam, ale nie widzę żadnego związku między tym co napisałeś teraz a punktami, które wymieniłeś wcześniej.

@SquashPL: Jedynym grzechem śmiertelnym jest grzech przeciw duchowi świętemu. Nie mam pojęcia co dzieje się z samobójcami, ale jestem pewny że na pewno nie są hurtowo potępieni. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że tak na prawdę nie ma, to jakiegoś wielkiego znaczenia w jaki sposób ktoś umrze.
  • Odpowiedz