Wpis z mikrobloga

@pietryna123:
@jaqqu7

Zrobiłem ten polecany przez Ciebie test i rzeczywiście, ten który robiłem wcześniej był okrojoną wersją Political Compass. Wynik wyszeł mi bardziej zbliżony do oczekiwanego wyniku (uważam, że mam w kwestie społecznych/światopoglądowych mam liberalne poglądy, a w kwestiach ekonomicznych ekonomicznych zrównoważone, ale odchylone w prawą stronę).

Ale mam sporo zastrzeżeń do tego testu. Wiele pytań zostawia duże pole do interpretacji. Test wydaje mi się zbyt poprawny politycznie, stąd wyniki, o
Pobierz rozdajozadarmo - @pietryna123: 
@jaqqu7 

Zrobiłem ten polecany przez Ciebie test ...
źródło: comment_d440RbhEF43Hd9w0ise9oeFZsh2ZzJOY.jpg
There are no savage and civilised peoples; there are only different cultures


@rozdajozadarmo: Ja bym to rozumiał w ten sposób: Nie ma ludzi niecywilizowanych i cywilizowanych są tylko różne kultury. W sensie wszystko zależy od środowiska, w którym się urodziłeś i wychowałeś - perspektywa moralności, wartości etc.

Oczywiście test nie jest idealny, ale daje jakieś przybliżenie gdzie możne siebie umieścić na skali. Ja jestem nieco wyżej, bliżej początku układu współrzędnych -
@rozdajozadarmo: @jaqqu7: Ja też bym to pytanie rozumiał wprost. I w moim wypadku odpowiedź na nie brzmi tak, albo raczej tak. W sensie nie uważam, że niemożliwym jest wychowanie dziecka z centralnej Afryki czy Amazonii tak aby wpasowało się w naszą kulturę ale stan faktyczny jest taki, że te ludy w porównaniu z naszym rozwojem cywilizacyjnym (nie mówię tylko o "kulturze" bo tu widzę wiele wad Okcydentu) są po prostu