Wpis z mikrobloga

Z ust Marszałka – czyli sławne cytaty Józefa Piłsudskiego

1. „Ilekroć słyszę te głosy rozsądku i trzeźwości, ilekroć spotykałem się z tymi zarzutami romantyzmu, poezji… tylekroć chcę zawołać w odpowiedzi: a jednak ten romantyzm, ta poezja, to szaleństwo zwyciężyły!
Słowa Marszałka przy okazji nadania mu tytułu doctora honoris causa przez Uniwersytet w Wilnie, 1922 r.

2. „Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych”
Józef Piłsudski do korespondenta „Le petit Jurnal”, 1919 r.

3. „Czyż to trzeba być dyktatorem? Jestem człowiekiem silnym, lubię decydować sam. Ale gdy patrzę na historię mojej ojczyzny, nie wierzę – naprawdę – aby można było rządzić w niej batem. Nie lubię bata”
Józef Piłsudski w wywiadzie dla „La Matin”, 1926 r.

4. „Myślałem już nieraz, że umierając przeklnę Polskę. Dziś wiem, że tego nie zrobię. Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem, będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi”.

5. „Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”.

6. „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.

7. „Myślałem, że wraz z odrodzeniem Polski materialnym i duchowym Polska odradzać się zacznie, że wyzbywać się zacznie tchórzostwa i wyzwalać się zacznie od pracy agentur, że przestanie pracę dla obcych uważać za najrozumniejszą pracę dla Polski”.

8. „Jestem żołnierzem. Kocham żołnierkę i byłem tym, któremu los pozwolił w wielkiej wojnie światowej, gdy wielkie, olbrzymie państwa rzuciły na kartę miliony ludzi, miliardy pieniędzy, cały przepych nowoczesnej techniki, któremu los dał szczęście, żem nie miał w imieniu Polski zginąć w tym tłumie, żem wzniósł ubogi, maleńki domek żołnierza polskiego i nad nim postawił i wywiesił sztandar polski”.
Józef Piłsudski - 11 stycznia 1920 r., przemówienie w Lublinie

9. „W polityce zagranicznej nasze pole działania jest na wschodzie – tam możemy być silni. Bezsensownym jest wdawanie się Polski zbyt skwapliwe w stosunki zagraniczne zachodnie dlatego, ponieważ tam nic innego nie może nas czekać, jak tylko włażenie zachodowi w dupę... i bycie w tej dupie #!$%@?”.

10. „Jeśli mogą być jakieś wahania w wyborze środków, kiedy się chce pozostać w ramach legalności, to nie ma ich tam, gdzie celem jest ocalenie Polski”.

11. „Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę”.

12. „Ja tego, proszę pana, nie nazywam Konstytucją, ja to nazywam konstytutą. I wymyśliłem to słowo, bo ono najbliższe jest do prostituty. Pierdel, serdel, burdel”.
Józef Piłsudski o sytuacji bezładu politycznego w Polsce.

13. „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

14. „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

15. „Naród wspaniały, tylko ludzie #!$%@?”2

16. „– Panie marszałku, a jaki program tej partii?
– Najprostszy z możliwych. Bić #!$%@? i złodziei, mości hrabio”
Rozmowa hrabiego Skrzyńskiego z Piłsudskim na temat możliwości założenia przez Piłsudskiego partii politycznej.

17. „Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.”

18. „Czego krzyczysz… co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo”.
Żarty kierowane do ciężko rannych żołnierzy.

19. „Agentury, jak jakieś przekleństwo idą dalej bok w bok i krok w krok. Moi panowie, gdym wziął za temat tę prawdę, wybrałem ją rozmyślnie i nie dla czego innego, jak dlatego, aby kropkę nad „i” postawić, aby nie było powiedziane, że my musimy menażować prawdy agentury. Polskę, być może, czekają i ciężkie przeżycia. Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym”.
Fragment przemówienia na zjeździe legionistów w Kaliszu 7 sierpnia 1927.

20. „Bramy przepastne śmierci dla niektórych ludzi nie istnieją. Świadczą o prawdzie wielkości takiej, że prawa wielkości są inne, niż prawa małości. (…) W imieniu Rządu Rzeczypospolitej polecam panom odnieść trumnę Juliusza Słowackiego do krypty królewskiej, bo królom był równy”.
Przemówienie podczas ceremonii złożenia trumny z prochami Słowackiego na Wawelu.


--> Sześć ciekawostek o Piłsudskim cz 1.
--> Sześć ciekawostek o Piłsudskim cz 2.
--> Aleksandra Szczerbińska

#ciekawostkihistoryczne #pilsudski #historia #jozefpilsudski #cytatywielkichludzi
N.....h - Z ust Marszałka – czyli sławne cytaty Józefa Piłsudskiego

1. „Ilekroć sł...

źródło: comment_BEb4PMAQVfhHF02OiugItnIcl4vyKHfH.jpg

Pobierz
  • 2
@Nebayh: Marszałek Piłsudski cierpiał jak na ironię na typowo Polski kompleks niższości wobec zachodu. Nie wiedział że zachodnie elity są tak samo głupie i tchórzliwe. Co wykorzystał potem Hitler, te same pyszne elity doprowadziły do okupacji prawie całej europy i wieloletniej wojny. Mówi się że tchórz rydz-śmigły był głupcem, nie słuchając generała Kutrzeby który wiedział co to jest blitzkrieg. Lecz pamiętajmy że Francja miała rok czasu na przygotowanie się i kolejny