Wpis z mikrobloga

Mirki z #linux #audio jest jakiś sposób streamingu audio z komputera na drugie urządzenie możliwie z jak najmniejsza latencją? Ideałem by było jakby dało się oglądać teledyski i filmy, czyli ewentualny rozjazd musiałby być bliski zera. Bawiłem się w alsę po tcp i szarpało strasznie, albo opóźnienia były duże. Tym forkiema airplaya też się bawiłem - zrywało połączenia i w końcu i tak się pojawiało nieakceptowalne opóźnienie. Streamowałem nawet gołe wyjście z karty dźwiękowej po ssh z wyłączonym szyfrowaniem dla zmniejszenia narzutu i byłoby nawet okej - ale i tak pojawiało się opóźnienie związane chyba z odpaleniem streama(robiłem tak, że streamowałem bodajże do FIFO na maszynie docelowej i w momencie pojawienia się pliku odpalałem aplay'a, który miał to odtwarzać). Próbowałem też przez blutuf(ale nie z zewnętrznym urządzeniem dedykowanym tylko 2 kompy na linuksie) i pomijając fatalną konfiguracją blutufa - i tak nie działało to fajnie. Da się w ogóle to ogarnąć sensownie w jakichś niezbyt dużych kwotach? Załóżmy tak do 400zł? Dysponuję już raspberry pi 2 i donglami do blutufa jakby co. Urządzenie końcowe może być połączone skrętką do sieci lokalnej, ale urządzenie nadawcze(laptop) musi po wifi/blutufie nadawać. Czy jak są takie odbiorniki do bluetootha specjalnie do dźwięku(załóżmy, że nie mówimy o tych po 3$ od majfrendów już) to opóźnienie jest sensownie niskie, przy sensownej jakości? Nie chciałbym mieć strat na jakości, audiofilem co prawda nie jestem, ale trochę siara.
  • 9
  • Odpowiedz
@#!$%@?: Odnośnie windowsa to ideałem by było jakby można było nadawać/odtwarzać też z urządzenia na windowsie. Natomiast zgaduję, że odbiornik chyba będzie stał na linuksie, jeżeli będzie to rozwiązanie bez dedykowanego urządzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@g500s: ja kiedyś bawiłem się w streamowanie samego audio. Do tego celu używałem pulseaudio i działało to całkiem OK. Możesz spróbować.
  • Odpowiedz
@Szala: a jak opóźnienie względem video?
@Kulek1981: właśnie gdyby mnie urządzało puszczenie kabla audio to bym tak zrobił, problem w tym, że mam taki układ pokoju, że albo bym musiał kłaść po ścianie wiele metrów, albo mieć kabel w poprzek pokoju pociągnięty. No i nie byłoby to tak wygodne jak streaming bezprzewodowy.
  • Odpowiedz
@g500s: Każdy przesył wiąże się z lagiem z powodu kodowania sygnału. Może lepiej pomyśl nad sposobem ukrycia kabli w fudze (jeżeli masz płytki), albo pod panelami.
  • Odpowiedz
@g500s: nie wiem jak z video. Może lepszym rozwiązaniem będzie jakieś proste urządzenie typu pizero itd. które po prostu odtworzy coś po sieci? Wtedy nie będziesz miał żadnych opóźnień i dodatkowe inne możliwości.
  • Odpowiedz
@g500s: tez ostatnio bawilem sie w puszczanie #pulseaudio po lanie, ale opoznienie do filmow bylo zbyt duze (jakies 300-500ms) - dalo sie to obejsc przesuwajac w odtwarzaczu (#vlc) audio wzgledem video.

koniec koncow zrobilem to #syncplay'em. tam, gdzie mialem podpiete 5.1 audio puszczalem samo audio z vlc, a na duzym ekranie lecialo video z wyciszonym dzwiekiem. wszystko na lokalnie postawionym serverze #syncplay.

a probowales #icecast / #shoutcast z
  • Odpowiedz
@g500s: Nie wiem czy chodzi ci o jakieś kompleksowe rozwiązanie jak np. owncloud(który jest darmowy) czy o coś zgodnego z UPnP A/V czy DLNA.
Serwery do tych dwóch ostatnich usług można postawić jak się poczyta manuale, a chyba nawet Kodi w swoim interfejsie ma odpowiednie opcje do tego celu.

Na wiki Archa jest taki artykuł: https://wiki.archlinux.org/index.php/streaming_media
Na upartego to nawet są do tego paczki pod OpenWRT.
Postawienie zaś UPnP A/V albo
  • Odpowiedz