Wpis z mikrobloga

Pytanie kwestii prawnej. Miałem pierwszą umowę o pracę na 3 miesiące, od połowy listopada do połowy lutego, potem podpisałem drugą umowę o prace na czas określony(2lata) i mam zawartą klauzulę wypowiedzenia 2tyg. Umowę podpisałem przed 22 lutego którego to nastąpiła zmiana przepisów:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę, zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, wynosi:

2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,

3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.


Przepisy przejściowe:
Sprawę wyjaśnia art. 16. nowelizowanej ustawy: „Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy”.

Czyli nadal mam okres wypowiedzenia 2 tygodnie, a miesięczny okres wypowiedzenia "uzyskam" dopiero w połowie sierpnia?
Jeżeli posiadam 2tyg okres wypowiedzenia, to od złożenia wypowiedzenia do zakończenia pracy mogą minąć maksymalnie 3tygodnie? Działanie rozumiem w ten sposób -> Składam wypowiedzenie w dowolnym dniu roboczym, a od niedzieli tego samego tygodnia rozpoczyna się okres wypowiedzenia trwający 2 tygodnie.
Za pomoc dziękuję.
#prawo #kodekspracy #pytanie #kiciochpyta #praca
  • 14
  • Odpowiedz
Składam wypowiedzenie w dowolnym dniu roboczym, a od niedzieli tego samego tygodnia rozpoczyna się okres wypowiedzenia trwający 2 tygodnie.


@SamuraiOrigami: nie, okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę. Okres zaczyna się w momencie gdy pracodawca mógł się zapoznać z wypowiedzeniem a nie żadną niedzielę
  • Odpowiedz
@SamuraiOrigami: a co do pierwszego pytania:
3. Przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się okresy wypowiedzenia, o których mowa w art. 36 § 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

i masz rację, okres zatrudnienia liczy się od
  • Odpowiedz
@Adams_GA: o, a może Ty wiedziałbyś jak to jest z okresem wypowiedzenia w takiej sytuacji: pracuję 5 miesięcy i 3 tygodnie. Wypowiadam umowę z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Na koniec okresu wypowiedzenia pracuję już ponad 6 miesięcy. I co teras? :)

Powinienem mieć miesięczny okres wypowiedzenia? Już od 5,5 miesiąca pracy należy przyjmować miesięczny, bo po zakończeniu dwutygodniowego pracowałoby się 6 miesięcy? A może w art 36. chodzi o okres zatrudnienia w momencie
  • Odpowiedz
@Adams_GA: czyli po prostu wypowiadając umowę w okresie kiedy przysługuje mi 2 tygodnie, muszę je sobie doliczyć, a jak wtedy wyjdzie zatrudnienie dłuższe niż 6 miesięcy, to od razu wypowiadać z okresem miesięcznym?

trochę dziwna logika, ale co ja będę z SN dyskutował :)
dziękuję :)
  • Odpowiedz
@Adams_GA: no tak, technicznie z pewnością. Kłóci mi się to po prostu z czytelnością przepisu i taką zdroworozsądkową, na chłopski rozum, interpretacją.

Może się wszak zdarzyć, że pracownik składając wypowiedzenie w poniedziałek 1. dnia miesiąca (5 miesięcy i tydzień zatrudnienia) zauważy, że po tych prawie trzech tygodniach kiedy nastąpi skutek, będzie już zatrudniony równo 6 miesięcy.

A więc obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia, co oznacza, że w praktyce musi pracować jeszcze
  • Odpowiedz
@Adams_GA: no, jeśli pracodawca się zgadza na rozwiązanie za porozumieniem, to sprawa okresu wypowiedzenia jest nieistotna i wszystko się dogaduje :)

Przy okazji, skoro już Cię męczę: czy kojarzysz jak się liczy ten okres zatrudnienia? Weźmy pracownika zatrudnionego pierwszego dnia miesiąca - niech będzie styczeń. Kiedy będzie zatrudniony przez 6 miesięcy? 30 czerwca czy 1 lipca?
  • Odpowiedz