Wpis z mikrobloga

Cześć, będę miał takie zapytanie do bardziej doświadczonych obserwatorów nieba. Szukam teleskopu na wypady za #krakow, ewentualnie obserwacje z Zakrzówka albo Kopca Krakusa.
Ogólnie do czego chciałbym wykorzystać taki teleskop to przede wszystkim oglądanie DSO: gromady gwiazd - żeby w kulistych dało się zobaczyć nie tylko chmurkę ale i rozdzielone gwiazdy, galaktyki, mgławice - fajnie byłoby gdyby było widać trochę szczegółów), poza tym w miarę możliwości aby dało się spojrzeć na planety: zobaczenie pasów i WCP Jowisza, widok Saturna z pierścieniami i Tytanem, Wenus w fazach i Marsa z czapami lodowymi.
Jeżeli chodzi o wielkość to potrzebuję czegoś co będzie na tyle mobilne, że można to w miarę łatwo złożyć i rozłożyć, a także przenieść i przewieźć w samochodzie.
Budżet: do 850zł - używane jak najbardziej wchodzą w grę.

To co dotychczas znalazłem:
Sky-Watcher Synta N-130/900 EQ2
Spinor Optics N-130/900 EQ2
Sky-Watcher 150/750 EQ3-2
Synta 8 Sky Watcher - jak wygląda transport tego?
Sky Watcher 102/500 - refraktor
Sky Watcher 120/600 - refraktor

Co byście polecili?
W razie gdyby ktoś miał rozeznanie to jeszcze spytam jakie forum astronomiczne jest najlepsze na takie pytanie? Na którym można liczyć na najbardziej fachowe odpowiedzi?

@AstroMat @namrab @dzangyl @Al_Ganonim - Was też wołam bo będziecie mieć najlepsze rozeznanie w teleskopach

PS. Mam lornetkę 15x70, daje świetne widoki, ale już nie starcza gdy człowiek chce zaglądnąć głębiej w niebo :)

#astronomia #teleskopy #forumastronomiczne #pytanie #refraktory #reflektory
  • 28
  • Odpowiedz
@mactrix: Po pierwsze: zwiększ lustro.

Jeżeli teleskop z większym lustrem nie mieści się do bagażnika, najpierw zwiększ samochód.

Jeżeli nie chcesz robić zdjęć, zrezygnuj z montażu paralaktycznego na rzecz montażu Dobsona - będzie tańszy i będziesz mógł zwiększyć lustro.

Z przymrużeniem oka napisałem, ale wiesz już na co zwrócić uwagę ;)
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: właśnie najchętniej bym brał Dobsona, ewentualnie azymutalny bo wiem jak się nimi obsługiwać, ten EQ raczej bym zmienił, szczególnie gdybym miał brać 2, który ponoć do najstabilniejszych nie należy. Jednakże Synta 8 to już całkiem spore gabaryty i nie wiem jak można z takim podróżować :(
  • Odpowiedz
@mactrix: wydaje mi się, że te 8" to takie rozsądne minimum do oglądania DSO. Ludzie jeżdżą nawet z większymi, więc wszystko wydaje mi się do zrobienia. Może zresztą znajdą się tu właściciele Synty 8, chyba najpopularniejszego modelu, i będziesz mógł dopytać konkretnie o tę tubę :)
  • Odpowiedz
@mactrix: Mam mniejszą syntę 6 i mogę ci powiedzieć, że z transportem jest trochę problemu i podczas wyprawy w teren potrzeba przynajmniej 2 ludzi. Ale mimo wszystko, gdybym miał taki wybór jak ty, to brałbym syntyę 8.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: już od wielu słyszałem, nawet na wykopie żeby syntę 8 brać to fakt, ale nie wiem jak z przenoszeniem i rozkładaniem, bo mobilność też byłaby wskazana (żeby do dużego plecaka się zmieścił to również byłoby super), dlatego podałem też te dwa refraktory może ktoś coś o nich powie.
  • Odpowiedz
@mactrix: jest w Krakowie salon teleskopy.pl przy Dietla, jeśli dobrze kojarzę. Podskocz i obejrzyj na żywo. Tak przez internet faktycznie ciężko jest wyczuć rozmiary i wagę, a jak szczęście dopisze i będą mieli interesujące Cię modele na miejscu, to porównasz je bezpośrednio ze sobą :)
  • Odpowiedz
@mactrix: bierz Syntę 8 i nie nastawiaj się na jej dalekie noszenie - na odległość wzroku od bagażnika, bo jeszcze po graty trzeba wrócić. Od razu przygotuj się na dalsze wydatki związane z okularami - kitowe są ok na pierwsze kilkanaście nocy.
  • Odpowiedz
@WuBe: @SinusAlfa: szkoda, że tak mało mobilny... @wonsz_smieszek: widziałem jak wyglądają poszczególne teleskopy no i ta Syna była powiedzmy trochę duża, to mnie zmartwiło, bo na tle pozostałych wymienionych z tym w transporcie byłby największy kłopot. O okulary się nie martwię, bo biorę pod uwagę możliwość późniejszej rozbudowy. Czy oprócz Synty 8 któryś z mniejszych teleskopów jest w stanie pokazać w kulistych gromadach gwiazdki, a nie tylko "chmurkę"?
  • Odpowiedz
Sky-Watcher 150/750


@mactrix: na załączonym filmie dość ładnie rozdziela M13 (około 2:50), ale wiadomo, że to zdjęcie. Czy na żywo - nie wiem. Poszukaj na forach wpisów ludzi dysponujących konkretnym sprzętem i dopytaj.
wonsz_smieszek - > Sky-Watcher 150/750

@mactrix: na załączonym filmie dość ładnie ...
  • Odpowiedz
@mactrix: Ja mam 8" GSO. Właściwie bliźniak Synty. Woziłem go w Fiacie Uno. Tuba na tylnym siedzeniu, w poprzek, od drzwi do drzwi, montaż z przodu, na siedzeniu pasażera. W kombi mieścił mi się już lepiej, bo w bagażniku. Składałem jeszcze 1/3 tylnej kanapy i mogłem nawet 3 pasażerów zabrać.
  • Odpowiedz
@mactrix: Nie woziłem jeszcze swojej Synty 8, bo nie było takiej potrzeby, ale po orientacyjnych przymiarkach jestem zdania, że zmieści się w każdy "standardowy samochód". Ostatnio oglądałem kulki w Woźnicy i wyglądały pięknie, nawet w kitowcach. Planetki też się prezentują efektownie. Wiadomo, że jak Synta to wspomniane przez Ciebie miejsca obserwacji odpadają, ale lepiej odjechać dalej od miasta i wykorzystać teleskop.
  • Odpowiedz
@mactrix: tylko używana Synta 8". Miałem ją 6 lat. Był to mój pierwszy teleskop. Polecam, będziesz mega zadowolony. Większe gromady kuliste były rozbijane niemal do samego centrum, ale oczywiście warunkiem jest nie tylko duże lustro ale i ciemne niebo!
  • Odpowiedz
@AstroMat: Film, który podrzucił @wonsz_smieszek: to raczej robiony ze składanek zdjęć o różnych ekspozycjach + trochę zabawy w Photoshopie. Poza tym, posiadając ten teleskop dłuższy czas jakie miałeś wrażenia jeżeli chodzi o noszenie go na dłuższe dystanse np. 1km? Przyznam, że dość silny jestem, ale jak z poręcznością? Samemu można to złapać czy we dwóch trzeba nosić?
  • Odpowiedz
@mactrix: Ćwiczę 4 lata na siłce + sporty walki. Przenoszenie na takie dystanse bez samochodu będzie uciążliwe. Teleskop jest nie tyle co ciężki (20 kg) Ale duży i nie poręczny, także raczej potrzebny będzie samochód.
  • Odpowiedz