Wpis z mikrobloga

KGHM z nowym zarządem, tyłem do Europy. "Tracimy wiarygodność"

Pod rządami prezesa z PiS Krzysztofa Skóry lubińska spółka wycofała się z międzynarodowego konsorcjum, które ma wydać 1,6 mld euro na europejskie innowacje w sektorze surowców. - Tracimy wiarygodność i wpływy w Europie - mówią rozmówcy "Wyborczej".
Jeszcze za czasów poprzedniego prezesa KGHM Herberta Wirtha spółka zaangażowała się w unijne przedsięwzięcie pod nazwą Wspólnota Wiedzy i Innowacji - Knowledge and Innovation Community (KIC). W jego ramach koncern wszedł w skład konsorcjum KIC Raw Materials. KGHM znalazł się w elitarnym gronie firm wydobywczych, uczelni wyższych i instytutów badawczych z 20 krajów. Wszystkie one, we współpracy z Europejskim Instytutem Technologicznym (EIT), mają wspólnie rozwijać innowacje w zakresie surowców. Celem tej współpracy jest zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki wobec chińskiej czy amerykańskiej.

40 tys. nowych miejsc pracy

Budżet KIC to w sumie 1,6 mld euro, a pieniądze pochodzą głównie z Unii Europejskiej. Mają być wydatkowane do 2022 r., m.in. na stworzenie 40 tys. nowych miejsc pracy w europejskim sektorze surowcowym i jednostkach z nim powiązanych, utworzenie 16 start-upów, wykształcenie ponad tysiąca magistrów i doktorów oraz skomercjalizowanie 70 patentów.

Dzięki staraniom KGHM jedno z sześciu biur regionalnych surowcowego KIC zostało zlokalizowane we Wrocławiu. Z Polski w przedsięwzięcie zaangażowały się m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska i Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Spośród lubińskich spółek w konsorcjum weszły: matka, czyli KGHM Polska Miedź SA, oraz KGHM Cuprum i KGHM Zanam.

Względu ekonomiczne

Teraz - już pod rządami PiS - ta pierwsza i najważniejsza z europejskiej współpracy się wycofuje.

Anna Osadczuk, rzeczniczka KGHM komentuje: - Zdecydowały o tym względy ekonomiczne.

Jak twierdzi, nowy zarząd nie chciał, by w skład konsorcjum wchodziły aż trzy spółki, tym bardziej że właśnie KGHM Polska Miedź SA płacił w nim najwyższą składkę. Dzięki odejściu z przedsięwzięcia miedziowy gigant zaoszczędzi 100 tys. euro rocznie - przez siedem lat.

#dobrazmiana #kghm #neuropa #gospodarka
  • 11
@lerner: Wymień mi sektory, które uważasz za strategiczne. W jaki sposób wydobycie miedzi jest strategiczne? Dlaczego górnictwo węglowe jest strategiczne? Pomimo braku państwowej firmy wydobywającej ropę jakoś nie brakuje nam jej. Pomimo braku państwowej fabryki procesorów nie brakuje nam komputerów. Dokładnie tak samo byłoby z miedzią, węglem, prądem.