Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki ! Mam pytanie chce w swojej karierze IT iść w kierunku systemów operacyjnych w taka typowa administracje i tu nasuwa się pytanie czy uczyć się tylko win serwerów i ewentualnie linuxa czy jeszcze dołożyć cos np. Z Cisco i jaka ścieżkę certyfikacji najlepiej wybrać tzn zacząć windowsem bo okna etc czy może Linux ? #sysadmin #admin #cisco #linux #pracbaza
  • 14
@Piateczka: Poza os dołóż wirtualizację. np vmware / hyperv / ewentualnie coś z opensource proxmox, kvm. Po za tym administracja os np dla windows to nie tylko sam os, w dużych firmach to będzie WSUS, SCCM, SCOM nie mówiąc o aplikacjach na os-ie. np. IIS warto umieć czy też inne składniki windy.
Generalnie temat rzeka.
@houk: @Piateczka: Tu kolega ma rację. Windows Server jest mocno mało intuicyjny, za dużo opcji w okienkach jest. Gdybym nie miał doświadczenia w VPN, usługach, routingach, pisanie skryptów powłoki na linuxie to nie wiem czy sam bym ogarną Windows Servera, pewnie skończyło by się właśnie jakimiś szkoleniami żeby pokazali co i jak ( dużo rzeczy nazwana jest nie tak jak tradycyjnie i trzeba wiedzieć że to jest to, bo np
czy uczyć się tylko win serwerów i ewentualnie linuxa


@Piateczka: tutaj widze ze blizej ci do windowsa, jesli tak to @houk dobrze gada.
windows server -> AD -> GPO
pozniej wsusy, sccm, dorzuc do tego wirtualizacje
jak lubisz poczte to moze exchange

a dalej wyobraz sobie task, masz 100 kompow i musisz:
- zaktualizowac wszedzie firefoxa, antywirusa
- wypchnac update windowsa
- moc przejac pulpit aby pomoc userowi
- zablokowac usb
@Piateczka: Administracja to temat rzeka. Kiedyś lobbowałbym za Windowsem, ale od pewnego czasu MS idzie w dość ciekawym kierunku: bash w Win10, serwer ssh, kontenery dostępne natywnie... Ja bym zrobił tak:
Zacznij od Windows tak jak radzi @Pabick: Zainstaluj sobie w wirtualce serwer, zrób z niego kontroler domeny i dodaj kilka klientów. Spróbuj pobawić sie GPO i userami. To absolutna podstawa jeśli chodzi o zarządzanie Windows. Potem poszedłbym w Linuxy.
Dzięki dużo mi to rozjaśniło co do ścieżki rozwoju co do win serwera mam już 70-410 papierek planują w przeciągu 3 miesięcy zdać 70-411 tylko z wystawieniem serwerów mam ten problem u siebie ze mam kompa który działa do internetu czasam cos mocniejszego a nie wyciągnie mi dwóch serwerów i jeszcze trzech końcówek co byście polecili maszynkę do wirtualizacji złożyć czy jest na to jakiś inny sposób z tego co się orientowałem
@Piateczka: MS ostatnio zrobił jakieś programy dla IT Pros z azurem. Chyba dają coś za free żeby się poduczyć. Maszynka do wirtualizacji to zawsze jest dobry pomysł :) Fajnie jak ma 8GB ramu (lepiej 16GB), procek ze wsparciem do wirtualizacji (ja mam i3 jakieś stare i miałem na tym ze 3-4 maszyny jednocześnie odpalone). Szybkie dyski dużo dają. A potem wsadzasz kartę graficzną i możesz sobie pograć :)
@Piateczka: Darmowy esxi na jakiejś płycie intela z I5 i jeden dysk SSD mały np 128 GB do tego 16 lub 32 GB RAM i masz super laba do zabawy i nauki.
Dlaczego odradzam Ci Cisco. Jeśli zamierzasz bawić sie w admina windy i chcesz isc do jakiegoś korpo to wszystkie duże korpo mają dedykowane działy typu lan/wan od sieci i jako admin windy nie wiele będziesz miał kontaktu z cisco.
@Piateczka: Pamiętaj że hyper-v to w zasadzie się używa do HA z klastra kilku serwerów enterprise ( jeden lub dwa serwery logiczne o wysokiej dostępności z usługami na kilku serwerach fizycznych z opalonymi głownie hyper-v ), bo tak to hyper-v aby stawiać kilka maszyn ( linuxy czy starsze wersje Windowsów ) logicznych na jednej fizycznej to nie bardzo mi się sprawdzało.