Wpis z mikrobloga

Jak sądzicie: Noszę ze sobą broń. Idę dziś wypłacić pieniądze na samochód do bankomatu - 30 tysięcy. To dla mnie wiele miesięcy oszczędzania.
Czy jeżeli podszedłby do mnie koleś z pistoletem i kazał oddawać kasę, po czym by się odwrócił i zaczął uciekać- już by mi nie zagrażał, to co mógłbym legalnie zrobić:

#bron #pytanie #pytaniedoeksperta

Co legalnie zrobić:

  • Nic 23.1% (92)
  • Gonić go i walczyć fizycznie o dorobek 17.8% (71)
  • Krzyczeć stój bo strzelam i ryzykować westernowy pojedynek 22.6% (90)
  • Strzelać w plecy 36.4% (145)

Oddanych głosów: 398

  • 40
@JanuszKrzywonos: ale gadanie o tym, że jak ktoś Cię atakuje nożem to masz się bronić nożem jest juz nudne. Prawo stwierdza wyraźnie, że w celu odparcia ataku na dowolne dobro chronione prawem masz prawo zrobić wszystko. Jeśli pod ręką masz sztachetę z płotu, to masz prawo się nią bronić. Jeśli obok Ciebie leży złamana noga od stołu to masz prawo jej użyć. Jeśli nosisz legalną broń, to masz prawo jej użyć.
@panQTAZ: mieszkam na wsi, każdy zna każdego, sąsiedzi podejrzane ruchy itd. Więc mała szansa ale tak trzymałem. Jak byłem na wakacjach i kolega w moim garażu ciął auto na złom to sąsiad dzwonił na bagiety że kradną w biały dzień mi auto bo jestem na wakacjach ( w domu była moja babcia cały czas / mama po południami). A bagiety do mnie czy to znam tego pana i czy może korzystać
@MercedesBenizPolska: w sumie tak, w razie oskarżenia o nielegalne posiadanie zawsze możesz powiedzieć, że akurat leżała obok ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale tym bardziej potwierdza to fakt, że prawo o obronie koniecznej jest całkiem niegłupie. Warto też zapoznać się z definicjami "ekscesu intensywnego" i "ekscesu ekstensywnego".
kazał oddawać kasę, po czym by się odwrócił i zaczął uciekać- już by mi nie zagrażał, to co mógłbym legalnie zrobić:


@panQTAZ: jeżeli mam się ściśle trzymać tego co napisałeś to znaczy, że pieniędzy nie zabrał tylko kazał oddawać, a potem uciekł... W takim przypadku możesz go zastrzelić, ale koniecznie jednym strzałem. Więcej niż jeden to kryminał. Jeżeli by wziął pieniądze to musisz to zgłosić straży miejskiej, albo rzecznikowi konsumentów. Ew