Wpis z mikrobloga

#ksiegowosc #pit
Pytanie, tak na zaś: jak bym likwidował działaność, a mam w pełni zamortyzowany środek trwały, i po likwidacji dzialalnosci - chcialbym go sprzedac, to płace od niego podatek, czy jednak nie? Czytam w necie - i na kazdej stronie jak pokretnie jest to napisane, ze nie rozumiem. Ktoś sie orientuje?
  • 6
@PanBaklazan: Jest to rzecz która należy do działalności więc skoro kiedyś była kosztem to musi być przychodem w razie sprzedaży. Jedynie możesz wyprowadzić na potrzeby własne.

Dopiero po 5 latach można "legalnie" go sprzedać odprowadzając tylko podatek z umowy sprzedaży - dlatego że obowiązek trzymania dokumentów wynosi 5 lat ... czyli nie przyznajesz się, że był środkiem trwałym i nie mają jak to sprawdzić.
@PanBaklazan: Nie ma podatku dochodowego jeśli wyprowadzasz na cele prywatne. Jedynie podatek VAT bo ustawy o podatku o dochodowym i VAT są różne stąd konieczność odprowadzenia podatku VAT.

Podstawa dot. PIT : art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przykładowa interpretacja : Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 29 października 2012 r. (sygn. IBPBI/1/415-916/12/WRz)


Obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego może powstać w
@Jaracz_Joint: Rozumiem - o tych 6 latach tez czytałem :) Zaciekawiło mnie to - bo zawiesilem dzialnoscn arazie, auta nie palnuje sie pozbywac, lecz bylem ciekaw jak to bedzie wygladalo jakbym je wlasnie planowal spieniezyc. Vatowcem nie jestem, wiec vatu nie odluczalem - tylko dochodowy. Wiesz moze czy wyciagniecie na cele prywatne trzeba jakos dokumentowac?
@PanBaklazan: Zwykłe oświadczenie, że przekazujesz na cele prywatne, możesz dodać informację kiedy skończyła się jego amortyzacja i orientacyjną aktualną wartość. Nie przedstawiasz w urzędzie tylko wpinasz w akta firmy.

Protokół przekazania należy sporządzić na dzień przekazania środka trwałego na cele osobiste. Protokół ten powinien zawierać datę sporządzenia, dane firmy, datę przekazania środka trwałego, określenie składnika majątku, który zostaje wycofany z działalności czyli jego nazwę, numer w ewidencji środków trwałych oraz inne