Wpis z mikrobloga

Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie "Dlaczego JA?"

Ale nie tak ogólnie ale w pewnym konkretnym kontekście. Chodzi mi mianowicie o to czy nie wydało wam się nigdy dziwnym, iż to właśnie wy obserwujecie ten świat. Spośród wszelkich żywych istot posiadających świadomość i zdolność obserwacji świata ten punkt centralny, niczym w FPS, jest umieszczony waszej głowie. Wszystko co się dzieje na tym świecie jest obserwowane z waszego puktu widzenia, dzieje się wokół was. Zdaje sobie sprawę że jest to pytanie natury egzystencjonalnej, pytanie z rodzaju tych o sens naszego istnienia. Po prostu od momentu kiedy uświadomiłem sobie że jestem wyjątkowy w pewien sposób, ta myśl co jakiś czas do mnie wraca. Patrze na swoje dłonie i zastanawiam się - DLACZEGO JA? Dlaczego nie jestem jakims dajmy na to japończykiem albo chociażby psem czy mrówką. Zarówno ja, japończyk jak i mrówka, mamy możliwośc obserwacji świata w zbliżony sposób. Czemu więc to ja jestem tym punktem centralnym? Kto nim bym przed moimi narodzinami? Kto nim będzie po mojej śmierci?

Pytanie to prawdopodobnie zaginie na nocnej ale nie liczę na odpowiedź. Nie wiem czy się takiej doczekam : ) Ciekaw jestem tylko czy tylko ja zadałem sobie takie pytanie? Oczywiście paradoks polega na tym że gdyby to było możliwe to oznaczałoby że nie ma żadnego centralnego punktu :)
Do takich rozkmin potrzeba chyba czegość mocnego ( ͡º ͜ʖ͡º)

#filozofia #psychologia #rozkminy #egzystencja #narkotykizawszespoko
Pobierz Sangreal - Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie "Dlaczego JA?"

Ale nie tak ogólnie ...
źródło: comment_sWhasUSOZ3UGSbbI61rkoiSO53IXNpka.jpg
  • 11
@Sangreal: To, że jesteś punktem centralnym, to tylko dlatego, że Ty to obserwujesz i doświadczasz. Dla Japończyka, czy mrówki, to oni są punktem centralnym. Tak naprawdę nie ma żadnego punktu centralnego - ani Ty, ani ja, ani mrówka, czy jakiś Azjata nimi nie jesteśmy.

A dlaczego jesteś akurat sobą? Trudno odpowiedzieć dlaczego, ale to, że jesteś akurat sobą, wynika samo z siebie. Gdybyś był kimś innym, to byś się zastanawiał dlaczego