Wpis z mikrobloga

Znacie jakieś fajne materiały do nauki podstaw elektrotechniki i elektroniki? Podkreślam - do nauki.

- nie mogą być po angielsku. Po angielsku to mogę się uczyć matematyki, nie elektrotechniki. Nazewnictwo jest kompletnie inne.
- im więcej ilustracji, wykresów i diagramów tym lepiej. Im więcej zwięzłych definicji i suchych opisów tym gorzej.
- jeśli to książki, to cena jest bez znaczenia.

W swojej biblioteczce mam pięć tomów Podstaw fizyki autorstwa Hallidaya, Resnicka i Walkera. Czy jest coś podobnego dla elektrotechniki? Im bardziej obszerne tym lepiej, mniejsza szansa, że gdzieś utknę i będę musiał szukać w innych źródłach.

#elektrotechnika #elektronika
  • 17
  • Odpowiedz
@mrslug:
R. Kurdziel Podstawy Eelekrotechniki, koks pozycja.
Wspomniany wcześniej H. Markiewicz, ale to instalacje, elektrotechniki nic tam, panie, nie znajdziesz.
S. Bolkowski Teoria obwodów elektrycznych bardzo encyklopedyczna, ale parę przykładów jest.
  • Odpowiedz
@DarkSideOfTheForce:
No to proszę wskaż mi rozdział w Markiewiczu, gdzie np. pokazane jest jak rozwiązywać obwody, gdzie wyjaśniona metoda jest symboliczna itp. Instalacje (urządzenia) a elektrotechnika (teoria obwodów) to inne sprawy.
A elektrotechniki z Markiewicza się nie nauczysz, tym bardziej elektroniki.
  • Odpowiedz
@DarkSideOfTheForce:
Znacie jakieś fajne materiały do nauki podstaw elektrotechniki i elektroniki? Podkreślam - do nauki.
Bo od tego się zaczyna naukę elektrotechniki i elektroniki.

To może poleć jeszcze Mirkowi jakieś pozycje z maszyn elektrycznych i wytwarzania energii, toż to elektrotechnika.
  • Odpowiedz
@Kink: Podstawy instalacji elektrycznej to podstawy elektrotechniki, podstawy maszyn elektrycznych to podstawy elektrotechniki, podstawy techniki świetlnej to też podstawy elektrotechniki. Od czego najlepiej zacząć to inny temat.

Ja się śmieje z twojego stwierdzenia:

ale to instalacje, elektrotechniki nic tam, panie, nie znajdziesz.


Nie jest to może najlepsze na początek, ale to sama elektrotechnika.
  • Odpowiedz
@mrslug: A co do elektroniki to zależy wszystko od tego czy interesuje cie elektronika mocy, teoria sterowania, technika cyfrowa, czy mikroprocesorowa, bo to wszystko generalnie można podpiąć pod szeroko rozumianą elektronike. Poleciłbym ci "Podstawy Elektroniki i Energoelektroniki" Matysika, ale raz, że książka jest napisana dla osób które umieją elektronikę, tylko chcą sobie niektóre aspekty przypomnieć. Serio miałem 5 podejść do tej książki jak zaczynałem przygode z elektroniką i nigdy nic z
  • Odpowiedz
@Niszczyciel666: to dlaczego polecasz książkę, która:

nigdy nic z niej nie zrozumiałem

miałem 5 podejść do tej książki

nie jest człowiek który potrafi wytłumaczyć

jest napisana dla osób które umieją elektronikę


Może chciałeś mi jej nie polecić? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mrslug: Polecam cykl Ośla łączka Piotra Góreckiego, bardzo przyjemny kurs podstaw elektroniki. Nie polecam natomiast zestawu z AVT, kurs można znaleźć na chomiku a części kupić osobno w jakimś sklepie elektronicznym. Gotowy zestaw jest zdecydowanie za drogi
  • Odpowiedz
Cześć, polecam kursy podobne co etrapez tyle tylko, że z elektrotechniki i teorii obwodów. znajdziesz je na stronie fizyka-kursy. Znajdziesz tam i prąd stały i przemienny oprócz tego prowadzą jeszcze fajnego bloga gdzie poklei wszystko tłumaczą Układy trójfazowe
  • Odpowiedz