Wpis z mikrobloga

#pianino #keyboard #tworzeniemuzyki #flstudio

cześć mirki, jako nowomuzyk xD mam kilka pytań:
istnieje jakaś aplikacja/gra(?), w której nauczę się grać na pianinie? chciałbym zacząć coś z tworzeniem muzyki (głównie szeroko pojęta elektroniczna), a myślę, że nauka gry to początek.
zastanawiam się nad kupnem kontrolera midi - warto na początek, czy nauczyć się na klawiaturze komputerowej?
kolejne pytanie to DAW - znajomy poleca żebym ogarnął abletona. na razie godzinę się bawiłem i nie taki zły.
wszelkie protipy na początek mile widziane. jedyna styczność z tworzeniem to jakieś proste bity hh w fl studio, czyli prawie nic. za każdy pomocny komentarz z góry dziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kpong: Do nauki gry na pianinie może służyć synthesia lecz wymagałaby ona jakiegoś kontrolera.
Jeśli chodzi o kontroler to szczerze zależy to od wielu czynników. Po pierwsze jesteś nowy i jeszcze nie wiesz czy ciebie to wciągnie. Kupno sensownego kontrolera to wydatek rzędu kilkuset złotych. Sam od kilku lat produkuję i nigdy w życiu nie posiadłem żadnego kontrolera. Inną kwestią jest to czy naprawdę jego potrzebujesz, owszem jest to zapewne
  • Odpowiedz
@kpong: Ja bym powiedział, że wszystko zależy od podejścia, a to podejście w pewnym sensie wpływa też na muzykę jaką tworzysz. Jeżeli przez elektronikę rozumiesz głównie szeroko pojęty EDM, w którym jest dużo rytmu, a melodie proste i powtarzalne, to faktycznie więcej tutaj programowania i produkcji niż nagrywania ścieżek. Z drugiej strony bardziej melodyczna muzyka, choćby za przykład wziąć Ronalda Jenkeesa, bez kontrolera się nie obejdzie. Nie chodzi tu już
  • Odpowiedz
@niggets: @AlcoMatt: dziękuję, sprawdziłem na klawiaturze synthesia. z kontrolerem pewnie szło by dużo lepiej przy takich samych umiejętnościach.
@NeXIcE: opisałeś coś, czego pewnie nigdy bym nie wziął pod uwagę.
co do kontrolera - najarałem się na alesisa V61 lub VI61 (ale chyba za dużo na początek), bardzo mi się podobają z funkcji i wizualnie. trochę zależy mi też na padach. dodatkowo key będzie używany też czasem
  • Odpowiedz
@kpong: Dobry Alesis nie jest zły, mam na stanie Alesis Q25, po latach działa do dziś, klawiatura całkiem wygodna, reaguje na uderzenia zasięgiem velocity tak jak pownna. Zepsuł się jedynie pitch wheel, nie odbiera poprawnie sygnałów mimo że mechanicznie jest sprawny i mimo że nie był często używany. Jakość wykonania elementów taka średnia bym powiedział, niby waży swoje, ale czasami słychać jakieś sprężyny i echo w w środku od tego,
  • Odpowiedz
@NeXIcE: jeśli klawisze lepiej się zachowują to jednak pójdę w stronę oxygena, w końcu to ważniejsze niż wygląd. (piękny ten alesis, najładniejszy imo z keyów do tysiąca). jak już kupię kontroler i zadomowię się w którymś DAWie, to jedyne co można robić to oglądać wszystkie tutoriale, próbować samemu i cały czas ćwiczyć?
mam znajomych co też coś tam tworzą. jeden jestem dj'em w grupce rapowej, drugi beatmakerem (gra na mpd26,
  • Odpowiedz
@kpong: Możesz też kupić syntezator i używać go jako kontroler poprzez interfejs z wejściem midi (najnowsze modele można już łączyć bezpośrednio przez USB). Już za parę stów znajdziesz na olx i allegro stare syntezatory FM jak Yamahy serii DX czy SY, lub Rolanda D10 i D20. W droższe klawisze też warto inwestować, bo w przeciwieństwie do samochodów, niewiele tracą po czasie na wartości :)

Ja czasami wykorzystuję w ten sposób
  • Odpowiedz
Wystarczy Ci jakaś klawiatura sterującą, ale warto jednak mieć możliwość pogrania na klawiszach bez konieczności odpalania komputera, dla tego ja bym na twoim miejscu jakiś niedrogi keyboard z midi-usb sobie sprawił typu casio. Co do Abletona, to fajny program dający ogrom możliwości i warto go opanować.
  • Odpowiedz