Wpis z mikrobloga

Siemano. Mirki poziom mojego zdenerwowania pracą przeszedł miarkę. Dlatego nie ma co się denerwować więcej i trzeba coś ze sobą zrobić. W końcu 25lvl... Kiedyś potrafiłem w Corelu robić ulotki, wizytówki itp. I była to najlepsza praca jaką miałem! Siadałem przy swoim PC zbakany i nikt i nic mnie nie ograniczało. Klienci zadowoleni, ja pieniendze w kieszeni. Fakt faktem na czarno wszystko i za dużo tego nie było, ale jednak. Wydaje mi się, że to jest jedyny słuszny wybór. Jestem teraz w #uk #emigracja i tu moje pytania:
1: Jak w przybliżeniu wygląda otworzenie DG?
2: Własny lokal jest wymagany?
3: Czy przysługują jakieś udogodnienia zaczynającym biznesy (zwolnienie z podatku etc.)?
4: Czy pracując na etacie plus takie prowadzenie DG jest obłożone dodatkowymi podatkami?

Dzięki z góry za odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 18
@Raul_Duke: 1. Proste jak budowa cepa np. https://www.firmawanglii.pl/
2. Nie jest w sumie nic wymagane, możesz mieć "wirtualne biuro" z adresem od księgowego bodaj
3. Kwota wolna 11000GBP to mało? :D
4. Kwestia co wezmą pod uwagę jako pierwszy dochód, czy spółkę czy etat - od tego zaliczy liczenie kwoty wolnej i podatku

Tyle się orientuję, może ktoś mnie poprawić jak coś zle mówię ;)
@Raul_Duke:
1. Wystarczy pół godziny, wszystko wypełniasz online tutaj
2. Nie jest, możesz podać adres zamieszkania.
3. Nie musisz płacić podatku, dopóki nie osiągniesz dochodu powyżej kwoty wolnej od podatku.
4. Posiadasz rozdzielność podatkową z DG i etatu.
@BlackTabby: Patrząc z Polskiej perspektywy to ogrom pieniędzy. Jednak 11k mieszkając tutaj na rok jest ponizej minimalnego standartu życia. Chociaż gdyby tak pracować sobie zdalnie z Polski to sprawa ma się inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@patrol798: Ja jestem bardzo spokojnym człowiekiem. Jednak patrzenie na to jak nasz naród się tutaj płaszczy... No #!$%@? panie #!$%@?
@BlackTabby: Trochę to względne. Zarabiając najniższą 1160gbp/mc rocznie wychodzi 13920gbp. Taka miesięczna dupy tutaj nie urywa. Może ta kwota jest lepsza pod względem "dorabiania sobie" czy pracy wakacyjnej. Czyli ten "luz" dość zanika prawda?
@Raul_Duke: Ale powiedz mi ile to jest 3091zł w Polsce? W UK jak mówimy o minimalnej to płacisz podatek 20% od 2 920GBP co daje 584GBP podatku. W Polsce zarabiając minimalną 1860zł *12 = 22 320zł. 22320 * 18% - 556,02zł= 3461,58 podatku. Dla Anglika te 584GBP to miesięczny wynajem domu i pół pensji miesięcznej, gdzie dla Polaka prawie 3,5k to juz dużo. 3.5k to juz 2 minimalne pensje.
@ChmuraCch: Od każdej wypłaty odciągają mi 20%. Tax Code to 0T/1 czyli płace tzw. Emergency. Ten kod jest przez pierwszy rok podatkowy i koszt jest zwracany po okresie rozliczeniowym. 1 rok w uk jest Tax free. Ludzie którzy tu pracują X lat płacą 20% lub więcej jeżeli mają zbyt dużo godzin bądź robią na 2 etatach. Kumpel z pracy kombinuje tak aby być aby aby przed 11k z wyplatami bo inaczej
@Raul_Duke: Nie powiedzialbym,ze. pierwszy rok jest tax free bo niby z jakiej racji.Oddaja ci tylko to ta czesc podaku ktora zapalciles z tych 11k.Z tym kolega co kombinuje to nie mam zielonegeo pojecia o co chodzi.Zas co do nie oddawania nalicznego podaku jesli naliczyli go zbyt duzo to bzdura.Wypelniasz formularz w na stronie hmrc o tax refund i jesli nalezy sie Tobie to go zwracaja.Bo rozumiem,ze jestescie na PAYE czy macie
@ChmuraCch: Chyba na PAYE. Pracujemy w barze należącym do większej korporacji. Z tego co od nich wiem to:
1: Pierwszy rok rozliczeniowy nie naliczają ci podatku jeżeli zaczynasz prace z NIN, a kiedy zaczniesz prace bez tego numeru przydzielany jest ci kod podatkowy taki jak mi 0T/1. W tym wariancie pobierany jest podatek, który jest zwracany po końcu okresu rozliczeniowego. Zarabiasz za godzine np. 7,20 - NIN.

2; Przekraczając dochód 11k
Tylko, ze NIN i podatek to dwie rozne rzeczy.Podatek od dochodu do 32k wynoszacy 20% placisz od sumy jaka zarobisz powyzej 11k np. w ciagu roku zarobisz £21k (z kwota wolna 11k) to podatek zaplacisz od 10k (czyli 2k income tax) czyli wszystkiego powyzej 11k.Tu sie z Toba zgadzam bo jesli jestes na emergency tax code to zabieraja Tobie kase (te 20%, nie NI) rowniez z tych 11k z ktorych normalnie by