Wpis z mikrobloga

5 284 - 1 = 5 283

Tytuł: Rękopis znaleziony w Saragossie
Autor: Jan Potocki
Gatunek: Literatura polska, powieść szkatułkowa
★★★★★★★★★

Za Rękopis zabierałem się 3 lata, czytanie zajęło mi 3 miesiące (z przerwami). W międzyczasie przeczytałem wiele opinii, że wersja którą posiadam (przekład Edmunda Chojeckiego z 1847r) nie jest do końca zgodna z tym co napisał Potocki (książka ukazała się w języku francuskim). Wersja Chojeckiego została spreparowana: jest kompilacją dwóch wariantów powieści, do których tłumacz dopisał własne fragmenty tam, gdzie połączenie obu wersji było niepełne lub absurdalne.
Nie zmienia to faktu, że powieść jest fenomenalna. Jak na gatunek (powieść szkatułkowa) przystało mamy tu do czynienia z opowieścią w opowieści w opowieści i całość wygląda jak wielka matrioszka. Często musiałem wracać do wcześniejszych dni, aby przypomnieć sobie kto jest kim.
Całość Rękopisu składa się z 66 dni spędzonych przez głównego bohatera Alfonsa van Wordena w górach Sierra Morena w towarzystwie kilku osób i ich opowieści. Historie snute przez kolejnych bohaterów są ciekawe i zajmujące, wzajemnie się zazębiają i tworzą bardzo ciekawą strukturę, a czytelnik może pogrążyć się w świat morderstw, intryg i duchów. Całość podana jest z dużą dawką czarnego humoru. Pomimo iż powieść powstawała na przełomie XVIII i XIXw nadal potrafi rozbawić. Polecam każdej Mirkównie i Mirkowi. Ja zapewne kiedyś sięgnę po najnowszy przekład Anny Wasilewskiej i porównam z Chojeckim.

#bookmeter
Pobierz kanclerz_koronny - 5 284 - 1 = 5 283

Tytuł: Rękopis znaleziony w Saragossie
Autor...
źródło: comment_uM35RnijYy1dcLBhbeqPZjZkX2ILY1LJ.jpg
  • 3