Wpis z mikrobloga

Mireczki, ktorzy maja Self Employed albo LTD w UK:
Czy jesli mialbym firme taka lub taka to czy sprzedajac jakas usluge po prostu sprzedaje to po jakiejs cenie, na rachunku wystawiam po prostu dana kwote i tyle? Zadnego VAT itd? Nie do konca wlasnie rozumiem jak to jest z VATem - kto i kiedy musi go naliczac.
Znalazlem, ze trzeba sie zarejestrowac w UK jako platnik VAT kiedy ma sie powyzej £82k obrotu rocznie ale to by mi raczej nie grozilo, przynajmniej przez jakis czas. Jak to dziala?

@PieknyJanusz Ty masz LTD wiec moze umiesz wyjasnic?

#uk #firma #biznes
  • 18
@trustME: pogorszylo sie bo zmienili opodatkowanie dywidend, ogolnie kontraktorka zawsze sie lepiej oplaca bo stawki rynkowe sa wieksze (za prace 60k p/a na full time, mozesz sie spodziewac minimum 400£ p/d na kontrakcie co Ci da 100k rocznie brutto) odpowiednio tez dla nizszych wyzszych stawek. Tyle ze full time masz zazwyczaj na 2+ lata lub nieokreslony a kontrakty to 1/3/6 miesiecy z opcja przedluzenia
@trustME: tak jak poprzednicy pisali, w uk masz dwa rodzaje faktur, bez VAT i z VAT. Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT to wystawiasz netto.

Odnośnie tego jak się pogorszy to znajdź mój poprzedni wpis sprzed miesiąca, kliknij na mój nick i aktywność. Tam dawałem kalkulację o ile i jak zmiana opodatkowania dywidend wpłynie na zarobki. Nadal to jest najlepsza forma zarabiania pieniędzy, jedyne na co uważasz to Ir35, bo jak na
@trustME: nie! Żadne zwolnienie. Corporation tax płacisz 9 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Jeśli założyłem firmę wczoraj, tj. 30 marca 2016 to Twój rok obrotowy kończy się na koniec marca 2017 i od tego momentu masz 9 miesięcy i 1 dzień na zapłacenie Corporation tax, czyli zakładając firmę wczoraj pierwszy CIT możesz odwlec do 1 stycznia 2018. To nie żaden myk. Takie są przepisy.

Ir35 to coś co w Polsce nazywa
@PieknyJanusz: dzięki. Jeśli przejdę na kontrakt to pewnie uderzę po dokładne info.

Ostatnie pytanko. Po szybkim rekonesansie wychodzi na to, że każda księgowość dla contractora to min 100 msc. Da się coś taniej czy po prostu trzeba przełknąć?
@trustME: oczywiście może się tak zdarzyć że kontrahent jest nieugiety i nie chce zmienić umowy. Wtedy musisz zadeklarować z pełną świadomością że dochód z takiej a takiej faktury wpada w Ir35 i jesteś dużo gorzej opodatkowany.

Wybacz za chaotyczny styl ale pisze z komórki.