Wpis z mikrobloga

Dzisiaj u sąsiada na śniadaniu Wielkanocnym obecna była rodzina z...Iraku.
Wpadłem do nich o 13 i przeżyłem niezły szok.
Facet i babeczka z 3 dzieci. On chrześcijanin, ona muzułmanka, dzieci obchodzą wszystkie święta jednej i drugiej religii i jak dorosną to mają sobie wybrać wiarę. Co ciekawe on wychowywał się w rodzinie muzułmańskiej a ona chodziła do szkoły prowadzonej przez siostry zakonne. Opowiadali jak to fajnie mieć sąsiadów chrześcijan i że sąsiedzi muzułmanie zawsze im pomagają jak jest jakiś problem.
Spytałem się jak to możliwe że mieszkając w Iraku potrafią właśnie tak żyć, przecież muzułmanie nakazują żonie zmienić wyznanie jeśli nie wierzy w Allaha, a chrześcijanie to tam mają w ogóle przegwizdane.
Odpowiedź była krótka i treściwa:
My jesteśmy Kurdami, w naszej naturze i kulturze leży koegzystencja z sąsiadami bez względu na wyznanie i przekonania.
Nie wiem kto u nas w Europie ląduje, ale to chyba jakieś podludzie... Tutaj spokojni i mili ludzie a kobieta bez burki, umalowana i z nawet sporym dekoltem ;)
Bardzo przyjemna i pouczająca sytuacja.
#kurdowie #muzulmanie #irak #religia
  • 16
przecież muzułmanie nakazują żonie zmienić wyznanie jeśli nie wierzy w Allaha


@Pshemeck: Allah to Bóg.
W niego wierzą również chrześcijanie. To jest jeden i ten sam Bóg. I nie ja to sobie wymyśliłem, muzułmanie dobrze o tym wiedzą, dla nich biblia jest również święta księgą. Różnica jest w obrządku. Dla nich Mahomet był prorokiem, dla nas ostatnim był Jezus.

Natomiast, co do tego, że jeśli jest innego wyznania to stanowi problem.
@Bethesda_sucks: Proszę bardzo:

Źródło:
"Narodziny islamu" Maurice Gaudefroy-Demombynes, PIW, Warszawa 1988
"Co to jest islam?" Tahar Ben Helloun, Karakter, Kraków 2015
Wikipedia (xD uwielbiam się dla was na nią powoływać) https://pl.wikipedia.org/wiki/Allah

w języku arabskim słowo oznaczające abrahamicznego Boga

Religie abrahamowe to tzw. religię księgi czyli judeochrzescijańskie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Religie_abrahamowe

Muzułmanie uznają naszych (tzn. judeochrzescijańskich) mesjaszów - Abrahama oraz Jezusa. Byli to wysłannicy Boga.
@JestemPsem:

Muzułmanie uznają naszych (tzn. chrzescijańskich) mesjaszów - Abrahama oraz Jezusa.

Dla nich Mahomet był prorokiem, dla nas ostatnim był Jezus.

Mieszasz pojęcia proroka i mesjasza. Prorok to człowiek przychodzący z posłannictwem od boga, a mesjasz to zbawiciel. Dla chrześcijan Jezus jest mesjaszem, dla muzułmanów prorokiem. Dodatkowo muzułmanie uznają chrześcijaństwo za religią politeistyczną i pogańską. Jeśli uznać religię Abrahama za słuszną to islam jest bożą odpowiedzią na zepsucie chrześcijaństwa przez Rzym,
@van-der-staas: Fakt, chodziło mi o wysłanników Boga. Zapomniałem wspomnieć też o Mojżeszu, którego również uznają muzułmanie.

Dodatkowo muzułmanie uznają chrześcijaństwo za religią politeistyczną i pogańską.

W Bośni nie. W Egipcie nie. Wiem, bo byłem i o tym rozmawiałem. Rozmawiałem też z sarajewskim imamem, dla którego chrześcijanie są wyznawcami religii monoteistycznej, natomiast są zdecydowanie przeciwnikami ateistów.
@JestemPsem: I uważają oni, że wiara w jednego boga w trzech osobach to nadal wiara w jednego boga? Lub kult świętych? "Anglicy", z którymi pracowałem traktowali to jak wiarę w kilku bogów lub kult bożków. Bo "modlić można się tylko do jednego boga, jedyny bóg to Allach, Jezus nie jest bogiem, to pogaństwo". Przy czym oni o innych muzułmanach potrafili powiedzieć, że to nie jest islam, bo to nie jest sunna.