Wpis z mikrobloga

Lunula z Leszna k. Kutna

Wykonana ze srebra, datowana na 4 ćw. X - pocz. XI w. Wymiary to 2,9x4,1 cm. Zdobiona guzkami, granulacją i prawdopodobnie filigranem. Obramienie podwójne - zewnętrzna linia prawdopodobnie z rodzaju filigranu, wewnętrzna - z granulek. Wewnątrz 3 obrzeżone i zdobione granulacją guzki (przylutowywanie dodatkowej dekoracji na guzkach wydaje się być zwyczajem mazowieckim). Prócz tego granulacja układa się w podwójne trójkąty (klepsydry) i rombowate kupki, złożone z czterech granulek. Uszko, za wyjątkiem nasady, pozbawione zdobień.
Lunula stanowiła prawdopodobnie część skarbu, który został odnaleziony w 1916 roku (w jego skład wchodziły 2 lunule, urny, ozdoby i monety). Obecnie znajduje się w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Lunula to ozdoba kobieca noszona na szyi, określana też zawieszką półksiężycowatą. Nazwa pochodzi od jej kształtu – luna to łacińska nazwa księżyca. Były noszone przez tysiące lat przez kobiety w różnych kulturach. Szczególnie często spotykane na terenach słowiańskich. We wczesnym średniowieczu lunula była charakterystyczną ozdobą kobiet słowiańskich.


#artefaktnadzis #historia #dyktapoleca #ciekawostkihistoryczne #archeologia #sredniowiecze

ź ź
HorribileDictu - Lunula z Leszna k. Kutna

Wykonana ze srebra, datowana na 4 ćw. X ...

źródło: comment_DVCTTUVScbiBDNejajL4618YGVI3NHJs.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz