Wpis z mikrobloga

Mireczki, mam kilka pytań dot. rozliczenia PIT.

1. Ja jestem zameldowany w miejscowości A i tam też mam skarbowy, żona w miejscowości B i tam też ma swój skarbowy. Gdzie się rozliczyć jako małżeństwo (pierwszy raz rozliczamy się razem)?

2. Jak to jest z tym odliczeniem na dziecko? Czy kwota 114 k PLN to jest po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, czy sumaryczna (z pola 27)?

3. Czy jeśli miejsce pracy znajduje się w innej miejscowości, niż mój adres zameldowania, to mogę odliczyć więcej, niż 1333 PLN (chyba drugi próg jest 1667 PLN)?

4. Od jakiej kwoty należy dopłacać w skarbowym? Po wstępnym wyliczeniu wyszło mi, że mam 4 PLN dopłaty. Mam to dopłacić, czy dopłata jest dopiero od 10 PLN?

#pit #prawo #podatki #skarbowy #kiciochpyta
  • 4
  • Odpowiedz
@Morfi_pl:
1) Miejsce zameldowania nikogo nie obchodzi. Zapomnij o adresie zameldowania. W przepisach o właściwości urzędu skarbowego jest mowa tylko o adresie zamieszkania. Właściwy urząd, do którego składamy roczne zeznanie podatkowe jest ten, gdzie posiadamy miejsce zamieszkania (a gdy zmieniało się w czasie roku - to miejsce zamieszkania w dniu 31 grudnia).
Jeżeli mąż ma miejsce zamieszkania w A, natomiast żona ma miejsce zamieszkania w B i rozliczają się wspólnie, to
  • Odpowiedz
@potrzebie: super, bardzo dziękuję. Szczególnie pkt 2 mi dużo wyjaśnił :)
Jeszcze tylko jedno pytanie, jak mi wyszedł dochód >112k PLN, to wtedy w ogóle nie wypełniam odliczenia za dziecko, dobrze rozumiem?
a ad. pkt 1 - czy jeśli faktycznie mieszkamy w miejscowości C, to tu powinniśmy się rozliczyć?
  • Odpowiedz